Kripto Para

Grayscale vites arttırdı! Spot BTC ETF onayı geliyor mu?

  Geçtiğimiz haftalarda SEC’ karşı açtığı GBTC davasının kazanan Grayscale, spot Bitcoin ETF onayı almak için süreci hızlandırdı. Dijital varlık yönetim şirketi SEC’e mektup gönderirken piyasadaki beklentiler arttı.

  ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile Grayscale davası geçtiğimiz haftaların en çok konuşulan gündemi olmuştu. Mahkemenin Grayscale dijital varlık yönetim şirketini haklı bulması sonrasında Bitcoin (BTC) ve diğer kripto paralarda ralli yaşanmıştı. Şirketin GBTC ürününü spot BTC ETF formatına dönüştürme talebi devam ediyor.

  Grayscale, dava sonrasında dikkat çeken bir hamle daha yaptı. Spot BTC ETF onayını hızlandırmak isteyen yetkililer SEC’e mektup gönderdi. Şirketin avukatlarının hazırladığı mektupta SEC’den mümkün olan en kısa sürede bir toplantı yapılması istendi. SEC’i baskı altına alan bu hamle, kripto para topluluğu tarafından da olumlu karşılandı.

  SEC Keyfi ve Kaprisli Davrandı

  Grayscale avukatları mektupta “GBTC hisselerinin New York Borsası’nda listelenmediği her gün, fonun mevcut yatırımcıları haksız yere zarar görmektedir.” ifadelerini kullandı. ABD’de düzenleyici kurumun GBTC’nin spot BTC ETF formuna dönüşmesini engellediği ve zaman kazanmak için başvuruları ertelediği biliniyor. Avukatlar SEC’in haklı bir gerekçesi olmadığını bir kez daha vurguladı.

  Geçen hafta Grayscale varlık yönetim şirketinin SEC’e karşı açtığı dava sonuçlandı ve mahkeme şirketin lehine kadar verdi. Grayscale avukatları bu davayı SEC’in BTC ETF başvurusunu reddetmesinin ardından yani bundan 1 yıl önce açmıştı. Oy birliğiyle alınan kararda hakimler, SEC’in başvuruyu reddedişinde “kaprisli ve keyfi hareket ettiği” yönünde bildiride bulundu.

  Spot BTC ETF Başvurusu Onaylanacak Mı?

  Bundan sonraki süreçte top SEC yetkililerine geçti. Kurumun önünde iki seçenek bulunuyor: Mahkemenin kararı sonrası spot BTC ETF onayını gözden geçirmek veya kararı temyize taşıyıp Yüksek Mahkeme’ye başvurmak. Uzmanlar, SEC’in Yüksek Mahkeme’ye itirazda bulunsa bile başarılı sonuç ihtimalinin düşük olduğunu belirtiyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle