JPMorgan analistlerinden kripto para değerlendirmesi

  JPMorgan Chase’in ünlü analistleri bu haftaki raporlarında Bitcoin ve kripto para piyasasını değerlendirdi. Uzmanlara göre Bitcoin piyasa değerindeki artışla kurumsal şirketlerin yatırımı arasında bağ bulunuyor…

  ABD Merkez Bankası Fed Başkanı Jerome Powell, salı günü Kongre karşısına çıkıp merkez bankasının güncel politikalarına dair açıklamalar yaptı. Bunun ardından JPMorgan Chase analistleri de “Balon Olması Muhtemel Varlıklar” adlı bir konferans düzenlediler. Kripto para yatırımcıları tarafından yakından takip edilen bu konferanstan sonra uzmanlar dikkat çekici bir rapor yayınladı. 

  Güncel verilere göre Türk Lirası cinsinden BTC fiyatı 1 Bitcoin %bitcoin+try% TL. Amerikan Doları cinsinden güncel BTC fiyatı 1 Bitcoin %bitcoin+usd% Dolar olarak borsalarda alıcı bulmaktadır. Son 24 saatte BTC fiyatı %bitcoin+yuzde%.

  Kurumsal Yatırımcıların Bitcoin Yatırımı

  Bitcoin; Tesla, Mastercard, PayPal gibi kurumsal dev şirketler tarafından kullanılmaya ve yatırım ürünü olmaya başladı. JPMorgan Chase’in uzman analistlerinin hesaplamalarına göre kurumsal yatırımcıları BTC pazarına 2020 yılı Eylül ayından beri toplamda 11 milyar dolar sermaye aktarımı yaptı. Bu süreçte Bitcoin piyasa değeri 700 milyar dolar seviyesinde artış gösterdi.

  Bu yatırımların bir kısmının piyasada karşılık bulmasının ardından Bitcoin piyasa değerinde 1 trilyon dolarlık barajın da aşılması gecikmedi. İki hesaplama arasındaki dengesizliğe dikkat çeken analistler, mevcut durumda Bitcoin’in fiyatında adil değerin çok üstünde olduğuna karar verdi. Bu açıklamaların paylaşılmasının ardından kripto para piyasasında ve özellikle Bitcoin fiyatında değişim dikkatlerden kaçmadı.

  Bitcoin Yatırımı Nasıl Yapılmalı?

  Ana akımın bir parçası haline gelen Bitcoin’in geniş kitlelere yayılması BTC fiyatı ile hisse piyasası arasında güçlü bir bağ oluşturdu. JPMorgan Chase’in analistleri bu korelasyonun önümüzdeki dönemde de artarak devam edeceğini söyledi. Uzmanlar aynı zamanda fiyatını adil seviyenin çok üzerinde buldukları Bitcoin yatırımı konusunda yatırımcılara da tavsiyelerde bulundu. 

  JPMorgan Chase’in analistlerine göre Bitcoin, mevcut ekonomik koşullara karşı bir hedge pozisyonu alabilmek için kullanılabilen bir enstrüman olarak özellik taşımıyor. Bitcoin’in hisse piyasası ile uyum içinde olduğu vurgulandığı JPMorgan raporunda, “Enflasyondan korunmak istiyorsanız, emtialara göz atın.” denildi. Parasının değerini korumak isteyen yatırımcılara değerli metaller tavsiyesi verilmesi kripto para topluluğu tarafından tepki ile karşılandı.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle