Kripto Para

İran BTC'ye karşı harekete geçti

  İran’da kripto para kullanımı ve yatırımlarının artması, devlet kurumlarını harekete geçirdi. İran Menkul Kıymet ve Borsa Kurumu, kripto paraların ekonomiye zarar verdiğini söyleyerek yaptırım çağrısında bulundu…

  Dünyanın pek çok yerinde hükümetler, kendi vatandaşlarının kripto para birimlerine gösterdikleri ilgiden endişe duymaya devam ediyor. Son olarak İran Menkul Kıymet ve Borsa Kurumu’ndan da bu konuda İran meclisine çağrı geldi. Kripto para kullanımı hakkında sorunların giderilmesi için meclisin desteğini isteyen kurum başkanı Dehnavi, ekonomik yaptırımlar talep etti.

  Kurumun yöneticilerinin İran meclisine sunduğu dilekçede, ülkenin kripto paralar yüzünden döviz kaybettiği ve bunun ekonomiyi olumsuz etkilediği vurgulandı. Başkan Dehnavi, meclisten destek istedi ve ülke ekonomisine zarar veren kripto para birimlerine karşı harekete geçme çağrısında bulundu.

  “Kripto Para İlgisi Ekonomiye Zarar Veriyor”

  Geçtiğimiz haftalarda Cambridge Üniversitesi’nin yapmış olduğu büyük Bitcoin ve kripto para raporunda İran verileri de dikkat çekmişti. Bu araştırmanın verilerine göre İran yüzde 3.82 oranıyla Bitcoin ağında en fazla hash oranı bulunduran 6. ülke olarak öne çıktı. Geçtiğimiz ay içinde İran’da bazı şehirlerde yaşanan elektrik kesintilerinin de kripto para madencileri yüzünden olduğu ifade edilmişti.

  İran Menkul Kıymet ve Borsa Kurumu Başkanı Dehnavi, ülkede giderek artan kripto para kullanımının ülke ekonomisine ciddi zararlar vermeye başladığını vurguladı. İran vatandaşlarının kripto para birimlerine büyük ilgi duyması, yerel sektörler üzerinde de olumsuz etkilere sebep oldu. Kripto para basınında yer alan haberlere göre kripto paraların ülkeden döviz çıkışına sebep olduğu ve bu durumun yetkilileri endişeye sürüklediği belirtildi. 

  “Kripto Para Kullanımına Karşı Çözüm Bulunmalı”

  Kurum başkanı meclise yaptığı çağrıda, kripto para kullanımına karşı yeni ve etkili bir çözüm bulunmasını talep etti. Ülkenin ekonomisinde sermaye piyasasının büyük önem taşıdığını vurgulayan Dehnavi, İran meclisini kripto para birimlerine karşı yaptırım konusunda harekete geçmeye zorladı. İran’da yurt dışına yönelik çalışan vatandaşların bir kısmı, İran ekonomik yaptırımları sebebi ile ödemelerini kripto para üzerinden alıyor. Kripto para topluluğu İran’da yaşanan gelişmeleri yakından takip ediyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle