Kripto Para

ABD Başkanı Bitcoin regülasyonu için harekete geçti

  Kripto para piyasası hareketli bir dönemden geçerken, regülasyon konusu da sık sık gündeme gelmeye başladı. ABD Başkanı Joe Biden, Bitcoin (BTC) ve diğer kripto para birimleri için regülasyon hazırlığı yaptığı öğrenildi...

  Kripto para basınında yer alan gelişmelere göre bir süre önce ABD Başkanı Joe Biden, kripto paralar için regülasyon konusuna ağırlık vermeye başladı. Ülkedeki regülatörler ile işbirliği için harekete geçen Biden, Bitcoin (BTC) başta olmak üzere kripto para birimlerini denetleyebilecek bir düzenleme hazırlayacak. 

  Kimliği açıklanmayan kaynaklar aracılığı ile ulusal basında yer alan bu haberlerin ardından kripto para dünyasında da tedirginlik seviyesi yükseldi. Lider kripto para birimi Bitcoin fiyatında düşüş trendinin devam etmesine etki eden faktörlerden biri de bu yöndeki hamleler oldu. 

  Kripto Para Düzenlemeleri Yolda

  Kripto para birimlerine artan yatırımcı ilgisinin yüksek seviyelere çıkmasından sonra devletlerin bu alanda daha fazla hakimiyet kurma istekleri de artış gösterdi. Son dönemde sadece perakende yatırımcılardan değil kurumsal yatırımcının da ilgisini çeken Bitcoin ile ilgili herhangi bir devletin yasal düzenlemesi bulunmuyor.

  Devletler kripto para sektörüne bu zamana kadar önem vermedikleri için kripto para konusunda genel olarak hukuki boşluk olduğu görülüyor. Fakat kurumsal yatırımcıların da bu alana ilgi göstermesi ile birlikte, hukuki boşlukların sorun yaratması da devletler için işleri giderek zorlaştırdı. 

  BTC Fiyatını Olumsuz Etkiler Mi?

  Son dönemde Türkiye’de de kripto paralara yönelik yasal düzenleme çalışmalarının artış gösterdiği dikkatlerden kaçmıyor. Bu durum yerli yatırımcılarda bazı endişelere neden olsa da kripto para yatırımcıları genel olarak dijital varlıkların engellenemez olduğunu düşünüyor. 

  ABD Başkanı Joe Biden tarafından başlatılan kripto para düzenleme hazırlığı hakkında net bir bilgi akışı henüz paylaşılmadı. Ancak ABD’nin kripto para birimlerine ve özellikle Bitcoin’e karşı yasaklayıcı bir tutum içine girmesine ihtimal verilmiyor. Bankaların kripto paralar ile ilgili hizmet vermeye başlaması sebebiyle bu alanda regülasyon gereksinimi her geçen gün artıyor. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle