Kripto Para

ABD’de kripto regülasyonları için yasa tasarısı sunulacak!

  Son dönemlerde kripto paralara karşı belirsiz bir yaklaşım gösteren ABD’de, kripto para destekçisi Senatör Cynthia Lummis’in, kripto para regülasyonlarına ilişkin bir yasa tasarısı sunmayı planladığı belirtildi. Gelen bilgilere göre Lummis, söz konusu yasa tasarısı önerisi ile yeni bir düzenleyici kurumun oluşturulmasını istiyor.

  2021 yılında hızla büyüyen kripto para piyasaları, elde ettiği bu büyümeler ile dünyanın her yerinde hükümetlerin de radarına girdi. Birçok ülke, 2021 yılında kripto para alanına nasıl yaklaşacağı konusunda çalışmalarına başladı ya da var olan çalışmalarını hızlandırdı. Bu noktada yıl genelinde kripto paralara karşı belirsiz bir yaklaşım ortaya koyan ABD ise Eylül ayı itibariyle nispeten olumlu adımlar atmaya başladı. Gelen bu adımlar sonrasında bir yeni adım da kripto para destekçisi Senatör Cynthia Lummis’ten geldi.

  Senatör Lummis Yasa Tasarısı Sunmayı Planlıyor

  Bloomberg tarafından yayınlanan bir rapora göre ABD’de, Senato Bankacılık Komitesi üyesi olan Senatör Lummis, ABD’deki düzenleyici ortamı büyük ölçüde değiştirecek bir yasa tasarısı sunmayı planlıyor. Bloomberg raporuna göre söz konusu yasa tasarısı, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ve Emtia Vadeli İşlemler Ticaret Komisyonu (CFTC) tarafından ortaklaşa denetlenecek olan, kripto para birimi regülasyonlarını değerlendiren yeni bir düzenleyici kurum oluşturacak.

  Sınıflandırma ve Vergilendirme Detayları Belirlenecek

  Rapora göre yasa tasarısında belirtilen, SEC ve CFTC tarafından denetlenecek olan bu yeni kurum, farklı kripto para birimlerini nasıl sınıflandırılacağını ve bu varlıklarda vergilendirmelerin nasıl yapılacağını da belirleyecek. Tasarıyı sunmayı planlayan Lummis, geçtiğimiz hafta regülasyonlar ile ilgili yaptığı açıklamada, dijital varlık düzenlemeleri için sorunların çözüldüğü bir yasal çerçeve üzerinde anlaşmaya varılacağı noktasında iyimser olduğunu ifade etmişti.

  ABD’de Kripto Para Regülasyonları ve Belirsizlikler

  Kripto para piyasaları son dönemlerde ciddi değer artışları yaşayarak yasal düzenleyicilerin radarına girdi. Ancak ABD’de tek bir federal düzenleyici kurumun olmamasından dolayı ülkede kripto paralara yönelik atılan düzenleyici adımlarda bazı belirsizlikler ortaya çıktı. ABD’de bu noktada SEC, söz konusu regülasyonlarda “düzenleyici” rolünü üstlendi ancak CFTC de regülasyonlar konusunda yetkilerinin arttırılması için çağrıda bulundu. Şimdi ise Lummis’in sunduğu tasarı, her iki kurumdan ayrı yeni bir düzenleyici kurumun kurulmasına işaret ediyor. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle