Kripto Para

ABD ile Çin arasında kripto rekabeti tırmanıyor!

  ABD Senatosu Bankacılık Komitesi üyesi Pat Toomey, Hazine Bakanı Janet Yellen’a ve Dışişleri Bakanı Antony Blinken’e bir mektup yazdı. Toomey, söz konusu mektubunda Çin’in dijital yuan çalışmalarına değindi ve bu çalışmaların, ABD’nin ekonomik ve ulusal güvenlik çıkarları üzerindeki etkisine değindi.

  Çin, 2021 yılında kripto para piyasalarına karşı açık bir savaş başlattı ve hedefine ilk olarak madencileri aldı. Ülkede madencilik çalışmalarına getirilen yasaklamalar, daha sonra tüm kripto para işlemlerini kapsayıcı hale geldi ve Çin’de kripto para kullanımı yasaklandı. Öte yandan Çin, merkez bankası dijital parası (CBDC) çalışmalarına ise ağırlık verdi. Çin’in kripto paraları yasaklaması ile birlikte ABD, kripto paralara daha ılımlı yaklaşmaya başladı. Çin ile ABD arasındaki mücadelenin şimdilerde farklı kulvarlara taşındığı görülüyor.

  ABD Gündeminde Çin’in Dijital Yuanı Var

  Çin’in dijital yuan çalışmalarını hızlandırması ve CBDC konusunda dünyada öncü bir konumda olması, ABD’deki siyasileri rahatsız ediyor. Bu noktada ABD’nin, dolara endeksi stablecoinler konusunda çeşitli adımlar atarak bir çözüm üreteceği ihtimalleri de güç kazanıyor. ABD Senatosu Bankacılık Komitesi üyesi Pat Toomey, Cuma günü Hazine Bakanı Janet Yellen’a ve Dışişleri Bakanı Antony Blinken’e bir mektup yazdı. Toomey söz konusu mektubunda, Çin’in dijital yuan çalışmalarının ABD ekonomik ve ulusal güvenlik çıkarları üzerindeki etkisine ilişkin olarak bir uyarıda bulundu.

  Pat Toomey’nin Yazdığı Mektup

  Pat Toomey, Yellen ve Blinken’e yazdığı söz konusu mektubunda şu ifadelere yer verdi:

  “Analistler, eCNY’nin (dijital yuan) ABD yaptırımlarını yıkma, yasadışı para akışlarını kolaylaştırma, Çin’in gözetim yeteneklerini geliştirme ve Pekin’e sınır ötesi dijital ödemelerde standartlar belirleme gibi ‘ilk hamle’ avantajları sağlama potansiyelini artırdığını düşünüyor.”

  Bilindiği gibi Çin, 2019 yılından bu yana ülke sınırlarında denemelerini yaptığı dijital yuanı, uluslararası bir test için Pekin’deki Kış Olimpiyatları’nda kullanmaya hazırlanıyor. Çin’de, Olimpiyat köyündeki sporcular ve ziyaretçiler, sadece dijital yuan ve nakit para kullanabilecek.

  Toomey, Dijital Yuan Kullanımının İncelenmesini İstedi

  Toomey, yazdığı mektubunda Hazine Bakanlığı’ndan ve Dışişleri Bakanlığı’ndan, Kış Olimpiyatları sırasında Pekin’in dijital yuan sunumunu takip etmelerini ve bu konuya ilişkin olarak 7 Mart tarihine kadar bir brifing vermelerini istedi. Daha önce ABD’de, CBDC çalışmalarında stablecoin’ler ile birlikte çalışmaların yürütülebileceği yönünde bir fikir gündeme gelmişti. Gündeme gelen bu öneri ve uyarıların ardından ABD’nin, Çin’in çalışmalarına karşı kripto paraları daha fazla benimseyen bir tutum sergileyebileceği ifade ediliyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle