Kripto Para

Binance’tan 10 maddelik manifesto gibi paylaşım!

  İşlem hacmi bakımından dünyanın en büyük kripto para borsası konumunda bulunan Binance, 16 Kasım Salı günü manifesto gibi bir paylaşımda bulundu. Borsa “Kripto Kullanıcıları İçin 10 Temel Hak” başlıklı paylaşımda bulundu ve yatırımcılar için birçok önemli konuya değindi.

  2021 yılında, kripto para piyasalarına dünyanın birçok noktasından yeni yatırımcının girmesi ile birlikte işlem hacmini inanılmaz ölçülerde arttıran Binance borsası, işlem hacmi ile dünyanın en büyüğü konumunda bulunuyor. Birçok ülkede son dönemlerde yasal uyumluluk sorunları ile karşı karşıya kalan ve regülatörlerin yaptırımlarına maruz kalan Binance borsasından, 16 Kasım Salı günü bir paylaşım geldi. Manifesto niteliğinde gelen paylaşımda Binance, “Kripto Kullanıcıları İçin 10 Temel Hak” başlığını kullandı.

  Binance “Küresel Düzenleyici Çerçeve” Sundu

  Binance, söz konusu paylaşımında manifesto benzeri bir belge yayımladı. Bu paylaşımda borsa finansal araçlara evrensel erişim ve kişisel verilerin sıkı şekilde korunması gibi konulara değindi. Binance ayrıca bu paylaşımını küresel bir düzenleyici çerçeve olarak da ön plana çıkararak, borsalara yönelik bazı durumları da vurguladı. Bu durumlar içinde, bazı platformların kullanıcıları kötü niyetli oyunculardan koruması ve sorunsuz işlem için yeterli likidite sağlaması gibi maddeler yer aldı.

  Binance Tarafından Yayımlanan Belgenin İçeriği

  Binance tarafından paylaşılan “Kripto Kullanıcıları İçin 10 Temel Hak” başlıklı belgede yer alan maddelerde satırbaşları şöyle:

  1. Her insan kripto paralara erişebilmelidir.
  2. Sektör katılımcılarının, politika yapıcılarla ve düzenleyicilerle birlikte çalışma sorumluluğu vardır. Bu, yeniliği teşvik eder ve yatırımcıları güvende tutmaya yardımcı olur.
  3. Kripto platformları, yatırımcıları kötü niyetli oyunculardan korumak için Müşterini Tanı (KYC) süreçlerine uymakla yükümlüdür.
  4. Gizlilik bir insan hakkıdır ve kişisel olarak tanımlanabilir veriler (PII) koruma seviyelerine tabii olmalıdır.
  5. Sağlıklı piyasaların sorunsuz bir ortam sağlayabilmeleri için yeterli düzeyde likidite sağlamaları gerekir.
  6. Kullanıcıların; NFT, sabit coinler, stake işlemleri, yield framing ve daha fazla gelişen teknolojilere güvenli erişim hakkı vardır. Düzenlemeler ve yenilikler birbirini dışlamaz.
  7. Kullanıcıların doğru bilgiye erişim hakkı vardır. Yanıltıcı veya haksız reklamların kimseyi mağdur etmemesi gerekir.
  8. Türev araçlar sunan piyasaların da düzenlemelere tabii olmaları gerekir.
  9. Kripto düzenlemesi kaçınılmazdır. Kullanıcılar istedikleri blok zinciri platformu ile endüstrinin nasıl gelişmesi gerektiği konusunda düşüncelerini belirtebilmelidir.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle