Kripto Para

ABD dijital Yuan konusunda endişeli

  Kripto para sektörüne yönelik ilginin günden günde arttığı bu dönemde, dijital para çalışmaları ile sık sık gündeme gelen Çin, ABD hükümeti için endişe yaratmaya başladı. Dijital yuan hamleleri ile dijital para konusunda öncü ülke olan Çin’in, ABD dolarını küresel rezerv konumunu sarsabileceği konuşuluyor.

  2020 yılının ortalarından bu yana tüm dünyada kripto para sektörüne olan ilgi arttı. Covid-19 salgın sürecinin ve dijitalleşmenin de etkisi ile kripto paralara ilginin artması hükümetleri de harekete geçirdi. Dijital paraların insanlar tarafından daha çok ilgi görmeye başlaması ile ülkeler de merkez bankaları tarafından kendi dijital paralarını çıkarmak için harekete geçti. Bu ülkelerin başında gelen Çin ise çalışmaları ile ABD hükümeti tarafından tehdit olarak görülmeye başlandı.

  ABD hükümeti Çin’in dijital yuan çıkarmak için izlediği yolu yakından takip etmeye başladı. Joe Biden yönetimindeki ABD, Çin’in dijital parasının ABD dolarının küresel rezerv olma özelliğini kaybetmesine neden olabileceğini düşünüyor.

  ABD yetkilileri DCEP hakkında bilgi toplamaya başladı

  ABD hükümetini Çin’in dijital parası ile ilgili endişelenmesi üzerine devletin çeşitli kurumlarını çalışmaları yakından takip etmeye başladığı öğrenildi.  ABD Hazine Bakanlığı, Pentagon ve Ulusal Güvenlik Konseyi gibi kurumlar dijital yuan çalışmalarını ve DCEP ile ilgili gelişmeleri yakından izliyor.

  Çin Dijital Para Elektronik Ödeme Sistemi (DCEP) ve dijital yuan çalışmaları ile ilgili gelişmeleri yakından takip eden ABD yetkilileri, bu çalışmaların kısa vadede ABD için kaygı yaratmadığını belirtti. Bununla beraber Çin’in finansal sistemini dijitalleştirmesi uzun vadede ABD dolarına zarar verebilir. Çin DCEP ile ilgili çalışmalarına 2019 yılında başlamıştı.

  Çin dijital para çalışmaları ile öncü konumunda yer alıyor

  Çin ve ABD arasındaki gerilimin nedeni farklı temellere dayanmakla beraber ABD’nin dijital yuanı risk olarak görmesi şaşırtıcı değil. Çin dijital para alanında çalışmalarına ilk başlayan ülkeler arasında yer alıyor. Çin Merkez Bankası dijital para çalışması alanında dünyada öncü konumunda duruyor.

  Ülkede CBDC’ler ile ilgili pilot bölge denemeleri de uzun zamandır devam ediyor. Ülkenin bu alanda birçok ülke için risk yarattığı ise kripto para sektöründe de en çok konuşulan gündemler arasında yer alıyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle