Kripto Para

Dev bankadan BTC yatırımları için yeni adım

  Dev banka Goldman Sachs müşterilerinin dolaylı yoldan Bitcoin yatırımı yapabilmesi için yeni adım attı. Banka ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na dolaylı Bitcoin yatırımlarını mümkün kılacak yeni ürün için başvuruda bulundu.

  Lider kripto para birimine yönelik bireysel ve kurumsal ilginin zirveye ulaştığı bu dönemde Bitcoin yatırımları için yeni bir alternatif de dev yatırım bankası Goldman Sachs’dan geldi. ABD’nin en büyük yatırım bankası olan Goldman Sachs bir menkul kıymete ya da yatırım sepetine bağlı olacak ürün için SEC’e başvuruda bulundu. Söz konusu başvurunun onaylanması durumunda banka müşterileri kolay yoldan Bitcoin yatırımı yapabilecek. Konu ile ilgili açıklamada bu ürün ile Bitcoin yatırımlarının dolaylı olarak gerçekleşeceğine vurgu yapıldı.

  Goldman Sachs SEC’e sunduğu dosyada söz konusu ürünü bağlantılı senet olarak tanımladı. ETF’den farklı şekilde hizmet sunacak bu ürün Grayscale Bitcoin Trust’ın da yatırımı olan ARK Innovation ETF’sinin fiyatını baz alacak. Bankanın sunacağı bu ürün ile müşteriler doğrudan olmasa da lider kripto para birimi Bitcoin’e yatırım yapabilecekler. 

  Goldman Sachs’ın başvurusu ETF’den farklı

  ABD’nin en büyük yatırım bankasının başvurusu ETF yatırımı olarak değerlendirilse de aslında banka ETF için başvuruda bulunmadı. Bağlantılı senet olarak adlandırılan bu ürün ETF fiyatını baz olacak olmakla beraber ETF’den daha farklı bir noktada konumlanıyor. Bitcoin hisselerini takip eden ETF odaklı olan bu ürün doğrudan değil, dolaylı olarak yatırım imkanı sağlayacak.

  Goldman Sachs’ın SEC’e yaptığı başvuru ETF ürünü için olmamakla beraber son dönemlerde Bitcoin ETF’si için yapılan başvuruların sayısı yükselmeye başladı. Bu sene SEC yönetiminin değişmesinin ve piyasada kripto paralara yönelik algının değişmesinin de etkisi ile ETF başvuruları zirveye çıktı.

  SEC’e yapılan ETF başvurularının sayısı artıyor

  2021 yılının başından bu yana VanEck, Valkyrie, NYDIG gibi birçok şirket Bitcoin ETF’si için başvuruda bulundu. Bu şirketlere son olarak dünyanın en büyük varlık yönetim şirketlerinden Fidelity eklendi. SEC yönetiminin değişmesinden kaynaklı bu sene başvuruların onaylanma ihtimali daha yüksek görünüyor. 

  Güncel verilere göre şu anda 1 BTC fiyatı %bitcoin+try% TL. Döviz cinsinden ise %bitcoin+usd% Dolar olarak borsalarda alıcı bulmaktadır. Son olarak, Bitcoin fiyatı 24 saatte %bitcoin+yuzde%.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle