Kripto Para

ABD’de kripto para şirketleri hedefte! Ruhsatlar risk altında

  Gereken şartları sağlayan finans kuruluşları Para Birimi Denetleyici Dairesi’nden (OCC) aldıkları tröst ruhsatlarını custody gibi hizmetler vermek için kullanabiliyor. ABD Senatosu Bankacılık Komitesi Başkanı Sherrod Brown, OCC’nin kripto para şirketlerine ruhsat vermesini, bu şirketlerin bankalar ile aynı standartta hizmet vermediğini öne sürerek eleştirdi.

  ABD Senatosu Bankacılık Komitesi Başkanı Sherrod Brown, 19 Mayıs Çarşamba günü Para Birimi Denetleyici Dairesi (OCC) Başkan Vekili Michael Hsu’ya bir mektup gönderdi. Brown söz konusu mektupta, şu ana dek koşullu tröst ruhsatı almış olan Protego, Paxos ve Anchorage gibi kripto para şirketlerini örnek göstererek, OCC’nın bu yöndeki kararını eleştirdi ve endişelerini dile getirdi.

  Sherrod Brown’ın Konuya İlişkin Açıklamaları

  Gereken şartları sağlayan ve bankacılık standartlarını yerine getiren finans kuruluşları OCC’den aldıkları tröst ruhsatları ile custody gibi hizmetler verebiliyor. Brown, kripto para şirketlerine ilişkin bu konu üzerinden açıklamalarda bulundu. Söz konusu açıklamalarında Brown şu ifadelere yer verdi:

  “Bu şirketler, OCC’den aldıkları onayla, kullandıkları iş modelinin güvenli olduğunu garanti ediyormuş gibi mesaj veriyor. İşin aslında dijital varlık piyasasındaki belirsizlikler, fiyatlardaki volatilite, bireylerin kripto para sektörünün tamamı üzerindeki orantısız etkileri düşünüldüğünde, OCC bu kuruluşları geleneksel bankalar gibi regüle edebilecek bir konumda değildir.”

  Sherrod Brown’ın Talepleri

  Sherrod Brown, şu ana denk koşullu tröst ruhsatı almış olan kripto para şirketlerinin uygun biçimde denetlenip denetlenmediğinin belli olmadığını ifade etti. Brown konuya ilişkin olarak “Bu onaylar, bankacılık sisteminin güvenliğine ve istikrarına duyulan güvene zarar verebilir.” sözlerini dile getirdi.

  Sherrod Brown, buradan yola çıkarak bir talepte bulunuyor. Brown, belirttiği sebeplerden ötürü kripto para şirketlerine berilmiş olan koşullu ruhsatların tekrar değerlendirilmesini ve gözden geçirilmesini istiyor. Brown ayrıca banka olmayan kuruluşlara verilecek yeni ruhsatların da en azından bir süre verilmemesini talep ediyor. Brown’ın taleplerine henüz OCC’den bir yanıt gelmedi.

  Protego, Paxos ve Anchorage şirketlerine verilen olan koşullu tröst ruhsatları ancak ve ancak birkaç aylık incelemelerden ve denetimlerden sonra tam ruhsata dönüştürülebiliyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle