Kripto Para

Bu Kez DeFi Hedefte: Hindistan Ek Vergiyi Tartışıyor!

  Kripto para ekonomisine yönelik yasal düzenlemeler birbiri ardında sıralanırken bu kez hedefe DeFi (Merkeziyetsiz Finans) dünyası girdi! Basına sızan kulis bilgilerine göre Hindistan vergi dairesinin DeFi kaynağından kesilen ek %20’lik bir verginin yanında bir denkleştirme vergisi koymayı düşündüğü ortaya çıktı. Üstelik bu ek verginin %30 üzerine uygulanacak olması büyük eleştiri aldı.

  ABD ve Avrupa ülkeleri derken Hindistan’da da kripto karşıtı adımlar atılmaya devam ediyor. Ortaya çıkan raporlar 1,38 milyar nüfusa sahip ülkede hükümet, DeFi kazançlarını gözüne kestirdi. Rapora göre halihazırda kripto kazançlarına %30 vergi ve kaynağından kesilen %1 ek vergi uyguluyor. DeFi işlemlerinde kaynakta indirilebilir ek %20 vergi ve denkleştirme vergisinin ise %30’luk kripto kazanç vergisinin üzerine olacak olması tartışılıyor.

  DeFi’nin En Büyük Çekiciliği Hükümetin De Dikkatini Çekti!

  DeFi, mülk sahiplerinin varlıklarından pasif gelir elde edilmesi için sunduğu etkili yol ile tüm dünyada olduğu gibi Hindistan’da da ilgi çekmişti. Hükümet, özellikle PAN kartı olarak da bilinen vergi kimlik numarasıyla ilgili ayrıntıları sunmayanlara yönelik baskısını artırırken, DeFi’yi de bu kapsama almaya hazırlanıyor. Hükümete yakın kaynaklardan edinilen bilgiye göre getirilecek ek %20 verginin Hindistan kripto para birimi faaliyetlerini daha fazla boğacağı kaydedildi.

  WazirX Dubai’ye Taşınmıştı

  Hindistan’ın kripto para birimlerine olan bu yaklaşımı ise yeni değil! Kripto para birimlerinden alınan %30’luk vergi alınmasını öngören yeni vergi yasasının yürürlüğe girmesiyle işlemlerde önemli düşüş yaşandığı ifade edildi. Yaşanan bu gelişme ile birlikte WazirX kurucuları, vergilendirme etkilerinden kaçınmak adına Dubai’ye taşınmayı seçmişlerdi. DeFi’ye yönelik atılacak yeni adımın ise en büyük handikabı DeFi’nin merkeziyetsiz yapısı olduğu kaydedilirken, alınan vergi oranının giderek artarak olmasının etkileri hakkında piyasa olumsuz görüş beyan etmeyi sürdürüyor.

  Hindistan DeFi’ye Takan İlk Ülke Değil!

  Stablecoin’ler, XRP ve daha pek çok kripto birimi ile birlikte DeFi de farklı ülke hükümetlerince inceleniyor. AB, barındırılmayan cüzdanları doğrudan hedef alan kimlik bilgilerinin eşlik etmediği kripto işlemlerini yasaklayarak DeFi ile savaşa girmişti. MetaMask, Trezor ve Ledger gibi cüzdanları hedef alan bu düzenleme kripto şirketleri tarafından sert eleştirilse de bu düzenleme ardından Hindistan’dan gelen haberler DeFi’nin başıboş bırakılmayacağı düşüncesini kuvvetlendirmeyi sürdürüyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle