Kripto Para

Yeni Zelanda’da CBDC çalışmaları hızlanıyor

  Tüm dünyada artık hızlanan merkez bankası dijital parası (CBDC) çalışmaları kendisini Yeni Zelanda’da da göstermeye başladı. Ülkelerin bu konuda geri kalmamak adına çalışmalar yaptığı biliniyordu. Bu kez de Yeni Zelanda CBDC konusunda daha somut adımlar atmaya başladı.

  Kripto paralar yapıları itibariyle herhangi bir yönetime, otoriteye ya da ülkeye bağlı olmadan tüm dünyada insanlar tarafından kullanılabiliyor. Merkezsiz yapıları sayesinde yatırımcılara gizlilik imkanı sağlayan kripto paralar, aynı zamanda otoriteler tarafından genellikle de bu yönleri ile eleştiriliyor. Zira birçok kişi, kripto paraların bu yönlerinin suç eylemleri için biçilmiş kaftan olduğunu düşünüyor. Bununla birlikte birçok ülke genellikle kripto paralar yerine merkez bankası dijital paraların (CBDC) yaygınlaşmasını daha mantıklı buluyor.

  Yeni Zelanda’da CBDC İçin Fikir Alışverişleri Başlıyor

  2021 yılında artan popülarite ile ülkeler kripto paralara karşı olan talebin farkına hızlı bir şekilde vardı. Ancak kripto paralara karşı sert tutumlar içine girmek yerine ülkeler genellikle CBDC’lere ağırlık vermeye başladı. Bu konuda birçok ülke adımlarını hızlandırırken, bu kez de benzer yönde bir adım Yeni Zelanda’dan geldi. Yeni Zelanda’da CBDC ve stablecoin konusunda fikir alışverişleri başlayacak ve kesin kararlar alınacak.

  Yeni Zelanda gelecek dönemlerde, geleneksel finans sisteminde de Blockchain teknolojisinin kullanılacağını düşünüyor. Ancak yine de bu konuda temkinli olan Yeni Zelanda, buna rağmen sektöre erken bir giriş yapmak istiyor. Yeni Zelanda Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Christian Hawkesby, 7 Temmuz tarihli açıklamasında ödemelerde ve diğer finansal alanlarda dijital varlıkların ne gibi katkılarının olacağını görmek istediklerini dile getirdi.

  Yeni Zelanda’da CBDC Konusu İçin Fikirler Alınacak

  Hawkesby, ülkede ilk olarak karşılıklı fikir alışverişlerinin yapılması gerektiğini düşünüyor. Bu nedenle Yeni Zelanda’da CBDC çalışmaları hızlandırılmadan önce, ülkedeki finans alanında güçlü şekilde var olan kurum ve kuruluşlardan görüş ve fikirler alınacak. Ayrıca bu fikir alışverişlerinde, dijital paraların ülke ekonomisine ne gibi katkıları olacağı da tartışılacak.

  Christian Hawkesby, CBDC’nin Yeni Zelanda’ya finans altyapısı konusunda çok ciddi avantajlar sağlayacağını düşünüyor. Bu doğrultuda Hawkesby, CBDC konusunun olabilecek en şeffaf şekilde ele alınmasını istiyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle