Kripto Para

Bitcoin piyasasında kurumsal ve bireysel dengesi

  Dünyanın en büyük finans ve bankacılık kuruluşlarından JPMorgan Chase analistleri, Bitcoin ile ilgili yeni raporunu yayınladı. Raporda Bitcoin alımı yapan kurumsal firmalar ile bireysel yatırımcının dengelendiği belirtildi…

  JPMorgan Chase ekibinin yeni yayımladığı Bitcoin raporunda, 2021 yılının ilk çeyreğinde bireysel yatırımcı ile kurumsal firmaların birbirini dengelediği ifade edildi. Geçen yılın son çeyreğinde kurumsal yatırımcının ağırlık kazandığı Bitcoin yatırımlarında bu sene denge sağlanmasıyla dikkat çekti. Bu durumun Bitcoin piyasasında nasıl bir etki yaratacağı merak ediliyor.

  Kripto para yatırımı yapan bireysel yatırımcılar, Square ve PayPal gibi uygulamalar aracılığı ile Bitcoin alım satım işlemleri yapabiliyor. Rezervlerine Bitcoin eklemek isteyen dev kurumsal şirketler ise CME Group üzerinden vadeli Bitcoin ticareti gerçekleştiriyor. JPMorgan Chase analistleri, bu iki alanda da yapılan işlemleri baz alarak Bitcoin piyasasındaki bireysel ve kurumsal yatırımcı oranlarını inceledi.

  Kurumsallar mı Bireyseller mi baskın?

  Farklı gruplardaki yatırımcıların kripto para piyasasına ne kadar para soktuğunu hesaplayan JPMorgan Chase ekibi, söz konusu platformlardaki BTC alım işlemlerini mercek altına aldı. Buna göre kurumsal firmalar, dolar bazında piyasaya bir önceki döneme göre çok daha fazla para sokuyor. 

  Bitcoin fonlarında akışın yavaşlaması sebebi ile CME Group işlem hacminde yüzde 12.8 oranındaki büyümenin kapandığı görüldü. Şirket bilançosuna Bitcoin ilave eden dev firmalar, bu araştırmaya göre piyasaya bir önceki döneme göre 3 kat daha fazla dolar sokmuş oldu. Öte yandan bireysel yatırımcılara bakıldığında ise Square üzerinden yapılan Bitcoin işlemlerinin hacmi yaklaşık 2 katına çıktı

  Kurumsal Yatırımcı Liderliğini Kaybetti

  JPMorgan Chase analistlerinin son Bitcoin raporuna göre, 2021 yılının ilk çeyreğinde bireysel ve kurumsal yatırımcılar, piyasaya yaptıkları yatırım bakımından birbirini dengeledi. Geçen yılın son çeyreğinde kurumsal yatırımcıların Bitcoin’e olan ilgisinde patlama yaşandığı için yatırımlarda bireysellerin önüne geçtiği görülmüştü.

  Kripto para uzmanları, Bitcoin yatırımlarında kurumsal firmalar ile perakende yatırımcının dengeye oturmasını değerlendirdi. Bazı uzmanlar JPMorgan Chase analizinden yola çıkaran bu durumun Bitcoin fiyatına olumlu yansıyacağını belirtti.

  Güncel verilere göre şu anda 1 BTC fiyatı %bitcoin+try% TL. Döviz cinsinden ise %bitcoin+usd% Dolar olarak borsalarda alıcı bulmaktadır. Son olarak, Bitcoin fiyatı 24 saatte %bitcoin+yuzde%.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle