Wrapped Bitcoin (WBTC) Token Nedir? Nasıl Alınır?

  Bu yazımızda, BTC ile işlem yaparken hız performansından ve masraflardan memnun olmayanların yakın takibindeki WBTC Token hakkında bilgileri sunacağız. WBTC Token nasıl alınır, avantajları, dezavantajları ne, gelecekte nasıl bir noktada olabilir sorularına yanıt bulmaya çalışacağız. 

  Wrapped Bitcoin (WBTC) Token Nedir?

  Wrapped Bitcoin (WBTC), bir ERC-20 tokendır. Bitcoin’in Ethereum üzerinde tokenlaştırılmış versiyonudur. Bitcoin değerine tam endeksli şekilde geliştirilen WBTC Token, Ethereum ağında BTC’yi kullanabilmeye olanak sağlar. Çoklu imza cüzdanına veya DAO sözleşmelere sahip olan tarafından kullanılır. Emanetli cüzdanlarında 1 WBTC için en az 1 BTC bulunduran kişiler bu token ile işlem yapabilirler. WBTC değeri 1 BTC’ye sabitlenmiş bir stabilcoindir.

  Projenin Amacı ve Whitepaper

  Wrapped Bitcoin (WBTC) projesinde ama 1 BTC’ye en pratik şekilde dönüştürülebilen token’ı yaratmaktır. Bu amacına ulaşan proje işlemi emanetli yatırımcı kavramı üzerinden sağlar. 1 WBTC sahipleri cüzdanlarında bunun karşılığı olan 1 BTC değerine sahip olmalıdırlar. 

  Projenin diğer bir amacı ise BTC transferini ve yatırım işlemlerini daha hızlı sunabilmektir. 1WBTC, 1 BTC’ye değer bakımından eşit olduğundan, WBTC Token ile hızlı yapılan işlemler aslında BTC ile hızlı işlemi de sağlarlar. Projede BTC’yi Ethereum akıllı sözleşmelere ve Dapp’ler üzerine uyarlamak amaçlanmıştır. Proje hakkında diğer detayları https://wbtc.network/ adresindeki Whitepaper üzerinden öğrenebilirsiniz.

  Wrapped Bitcoin Token Yorum

  WBTC Token hakkında yorumlara bakıldığında yatırımcıların BTC değeri üzerinden akıllı sözleşme kullanabilmekten memnun oldukları görülüyor. Normal şartlarda BTC kullanarak akıllı sözleşme üzerinde gerçekleşen işlemleri yapmak mümkün değil. Ancak WBTC Token sahipleri BTC ile işlem yapar gibi akıllı sözleşmeler ile pasif gelir elde edebildiklerini açıklıyorlar.

  WBTC Token Geleceği

  WBTC Token geleceği hakkında yorum yapan analistler onun geleceğini son derece parlak coinlerden olabileceğini açıklıyorlar. WBTC Token’ın değerinin tam olarak BTC fiyatına eşit olduğunu açıklıyorlar. WBTC Token’ın 2021 senesi Ağustos ayında 45 bin dolar ile 45.100 dolar bandı arasında dalgalanabileceğini ifade ettiler. 2021 sene sonunda ise BTC ve WBTC Token için değer kazanımı tahmininde bulundular.

  WBTC Fiyatı Ne Kadar?

  Kripto para borsalarında güncel olarak 1 WBTC fiyatı %wrapped-bitcoin+try% TL. Döviz cinsinden ise %wrapped-bitcoin+usd% Dolar olarak borsalarda alıcı bulmaktadır. Son olarak, Wrapped Bitcoin 24 saatte %wrapped-bitcoin+yuzde%.

  WBTC token fiyatı, kripto para piyasası volatilitesi yanında yatırımcıların alım-satım kararlarına göre değişir. Gündeme yansıyan haberlere ve piyasa dengelerine göre anlık değişen fiyat, en güncel şekilde takip edilmelidir. Bu işlem ardından yatırım kararlarının alınması gerekir. 

  Wrapped Bitcoin (WBTC) Token Nasıl Alınır?

  Wrapped Bitcoin (WBTC) Token almak için yapılacaklar:

  • 1. Adım: WBTC Token, Binance, Coinbase Exvhange, FTX gibi kripto para borsalarında işleme girer. Bu borsalardan tercih edilen birine giriş yapılmalıdır.
  • 2. Adım: Borsaların sunduğu hesap oluşturma menüsüne erişilmeli ve gelen KYC (kimlik tanımlama) işlem aşamaları tamamlanarak, hesap açılışı gerçekleştirilmelidir.
  • 3. Adım: Açılan hesaba ise borsanın para yatırma işlem sekmesine giriş ardından para yatırma yöntemlerinden biri seçilerek, para transferi tamamlanmalıdır.
  • 4. Adım: Bu aşamada artık WBTC Token paritesinin bulunduğu satın alma alanına, borsadaki “kripto al“ başlıklı sekmeye girişle ulaşılmalıdır.
  • 5. Adım: Satın alma sayfasında WBTC Token için görülen günce fiyattan veya daha uygun fiyat girişinden WBTC Token satın alım emri verilir.
  • 6. Adım: Satın alım ile hesabın sanal cüzdanına gelen token miktarı bu alanda saklanabilir. Çevrimdışı olarak daha güvenli saklama yapılmak isteniyorsa token bakiyesi donanım cüzdana da transfer edilebilir.

  Adımların doğru bir şekilde atılması halinde satın alma işlemi kısa sürede tamamlanır. 

  Avantajları Neler?

  Wrapped Bitcoin (WBTC) avantajları:

  • BTC Değerinde İşlem: Ethereum ağı üzerinde direkt olarak BTC ile işlem yapmak mümkün değildir. Ancak 1 BTC fiyatına sabitlenen 1 WBTC Token ile aynı değerde işlemler Ethereum üzerinden rahatlıkla yapılır.
  • Hız ve Düşük Masraf: BTC normal şartlarda yeni nesil ERC-20 Tokenların hızına ve düşük masraf seviyelerine ulaşamaz. Ancak 1 BTC’ye eş değer 1 WBTC Token ile daha hızlı transfer ve takas, düşük masraflar yapılır.
  • Akıllı Sözleşme İşlemlerinden Yararlanma: BTC ödemesi ile direkt olarak akıllı sözleşmeler ile devreye giren işlem yapılamaz. Ancak WBTC Token sahipleri aynen BTC ile işlem yapar gibi akıllı sözleşmeler üzerinden staking başlatabilir ve pasif gelir elde edebilirler. 

  Dezavantajları Ne?

  Wrapped Bitcoin (WBTC) dezavantajları:

  • Yüksek Fiyat Oynaklığı: WBTC Token değeri BTC ile eşdeğer olduğundan yüksek fiyat oynaklığına sahiptir. Çünkü BTC, kripto piyasasının en geniş işlem hacimli varlığı olarak piyasa volatilitesini en iyi şekilde yansıtır.
  • Saldırı Riski: WBTC Token sanal cüzdanda çevrimiçi modayken, ağda oluşabilecek saldırı riskleri ile karşılaşabilir. Donanım cüzdanda saklanması halinde risk ortadan kalkar.
  • Emanet Bulundurma: WBTC Token ile işlem yapmak isteyenler bunun karşılığında her bir varlık için cüzdanlarında 1 BTC değerini tutma şartını yerine getirirler. 

  Sonuç

  WBTC Token, Ethereum ağında BTC değerine eş değer bir varlık ile işlem yapmayı sağlayan kripto paradır. WBTC Token özellikle ETH ağında BTC değerinde transfer ve takası hızlı yapmak isteyenler tarafından tercih edilir. WBTC Token, analistlere göre 2021 senesi tamamlanmadan değer kazanabilir.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle