Wrapped Bitcoin (WBTC) Nedir? Hangi Borsada Var?

  Kripto yatırımcılarının yakın takibinde bulunan Wrapped Bitcoin (WBTC), benzersiz yapısı ve proje vizyonuyla kısa sürede öne çıkmayı başarmıştır. ERC – 20 esnekliği ile Bitcoin’in gücünü bir arada sunmayı başaran proje, son derece kullanışlı bir alan yaratmayı hedeflemektedir. Teknik detayları, esnekliği ve piyasa hareketleriyle son dönemin parlayan projelerinden olan WBTC hakkında merak edilen tüm detayları sizler için bir araya getirdik.

  Wrapped Bitcoin nedir, WBTC hangi borsalarda var ve proje detayları nelerdir gibi birçok sorunun yanıtını yazımızda bulabilirsiniz.  

  Wrapped Bitcoin (WBTC) Coin Nedir?

  Wrapped Bitcoin, Ethereum blok zincirinin uyumluluk standardı olan ERC – 20 ile uyumlu ve Bitcoin’in de gücünü sunan bir kripto para birimidir. Wrapped Bitcoin (WBTC), Bitcoin ile 1:1 desteklenen ilk ERC – 20 tokenidir. Merkezi olmayan borsalar ve finansal uygulamalar dahil olmak üzere Ethereum ekosistemine daha fazla likidite getirmektedir.  

  Wrapped Bitcoin (WBTC) Projesi ve Whitepaper

  Wrapped Bitcoin projesinin teknik makalesinin yayınlanmasının ardından sektördeki önemli bir boşluğu doldurmayı başarmıştır. Değeri Bitcoin’e sabitlenmiş bir ERC – 20 tokeni olarak tasarlanmıştır. Bu sayede Ethereum blok zincirinde çalışabilen bir Bitcoin temsili olmayı başarmaktadır. Bitcoin’in güvenilirliği nedeniyle DeFi ekosisteminde yer alan en belirgin tokenlerden biri olarak dikkat çekmektedir. Projenin teknik açıdan değerlendirilmesinde de ERC – 20 esnekliği ve Bitcoin’in gücünü taşıdığı belirtilmektedir. 

  Merkezi olmayan borsalar (DEX) ve finansal uygulamalar başta olmak üzere Ethereum ekosisteminde daha fazla likidite sağlamayı hedeflemektedir. Mevcut durumunda ticaret hacminin büyük bir kısmı Bitcoin ve merkezi borsalarda gerçekleşmektedir. WBTC, Bitcoin’in likiditesini söz konusu merkezi olmayan borsalara getirerek ve Bitcoin’in token alım satımları için kullanılmasını mümkün kılarak bu durumun değişmesini sağlamıştır. 

  Bitcoin’in ERC – 20 formatında standartlaştırılarak Bitcoin için akıllı sözleşmeler oluşturmaktadır. Bu sayede Bitcoin transferini entegre eden akıllı sözleşmeler yazmayı kolaylaştırmaktadır. Diğer ERC – 20 özellikli merkezi olmayan finans (DeFi) uygulamaları ekosistemine tamamen entegre olmasına da teknik altyapısı ile izin verilmektedir. Wrapped Bitcoin (WBTC) hakkında daha detaylı bilgi olmak ve teknik makalesine ulaşmak için: https://wbtc.network/ resmi bağlantı adresini ziyaret edebilirsiniz.  

  Wrapped Bitcoin (WBTC) Coin Kurucuları Kim, Hangi Ülkeye Ait?

  Wrapped Bitcoin (WBTC) projesi Kyber, Ren ve BitGo tarafından ortaklaşa başlatılmıştır. Bitcoin’i Ethereum zinciriyle uyumlu hale getiren ilk token olarak önemli bir boşluğun doldurulmasını hedeflemektedir. Wrapped Bitcoin’in yaratılması, dünyasın lider kripto para birimlerinin (BTC, ETH), DeFi ekosisteminin dünyasına dahil olmasını sağlamaktadır. 

  Bireyler tarafından değil, sektörde öne çıkan üç önemli kuruluş tarafından hayata geçirilen Wrapped Bitcoin, bu yönüyle de dikkat çekmektedir. BitGo, Kyber Network ve Ren tarafından kurulan projenin birçok destekçisi de bulunmaktadır.  

  Wrapped Bitcoin (WBTC) Kullanım Alanları Neler?

  Wrapped Bitcoin belirteci olan WBTC, ERC – 20 standardına uygun olduğundan, bunları daha geniş Ethereum ekosisteminde kullanma imkanı sunmaktadır. Ethereum blok zincirinde çalışan ve Bitcoin’in tokenize edilmiş versiyonu olarak kullanılan bir kripto para birimidir. WBTC belirteci, BTC’yi WBTC’ye dönüştürmek isteyenler için oluşturulan belirteçlerle ERC – 20 belirteç standardına uygundur. Dönüştürülecek tüm BTC, Ethereum tabanlı belirteçlerin fiili olarak basılması ve yakılmasında yer alan bir saklayıcı tarafından tutulmaktadır. Genel anlamda kullanım alanları ise şöyledir:

  • WBTC, DeFi fırsatları, borç verme ve borçlanmadan verim çiftliği, 
  • Token takası,
  • Likidite havuzları,
  • Kripto destekli bir teminat gibi işlemler için kullanılır.  

  Wrapped Bitcoin (WBTC) Projesini Benzersiz Yapan Nedir?

  Bitcoin’in Ethereum üzerinde çalışması ve etki alanını genişletmesi için önemli bir çözüm sunan Wrapped Bitcoin (WBTC), sunduğu bu yenilikler sayesinde bir hayli benzersiz bir yapıdadır. Projenin öne çıkmasını sağlayan bu başarılı yapısı sayesinde önemli bir yere gelmiştir. Wrapped Bitcoin (WBTC) projesinin benzersiz olmasını sağlayan başlıca özelliklerinden bazıları şunlardır:

  • Bitcoin’in ERC – 2 formatında standartlaştırılarak Bitcoin için akıllı sözleşmeler oluşturmaktadır. 
  • Bitcoin transferlerini entegre eden akıllı sözleşmeler yazmayı teknik altyapısı sayesinde kolaylaştırmaktadır. 
  • Wrapped Bitcoin’in Ethereum, istikrarlı paralar ve diğer ERC – 20 belirteçlerini marjlamak için kullanıldığı marj ticaretine de olanak sağlamaktadır.  
  • Bitcoin ile 1:1 oranında desteklenen ilk ERC – 20 tokenidir.
  • Üzerinde çalıştığı ana blok zinciri olan Ethereum tarafından güvence altına alınmıştır. 
  • ETH, Keccak hash işlevleri ailesinin bir temsilcisi olan Ethash çalışma kanıtı işlevi tarafından korunmaktadır. 

  Güncel Wrapped Bitcoin (WBTC) Coin Fiyatı

  Kripto para borsalarında güncel olarak 1 WBTC fiyatı %wrapped-bitcoin+try% TL. Döviz cinsinden ise %wrapped-bitcoin+usd% Dolar olarak borsalarda alıcı bulmaktadır. Son olarak, Wrapped Bitcoin 24 saatte %wrapped-bitcoin+yuzde%.

  Wrapped Bitcoin (WBTC) Coin'in Avantaj ve Dezavantajları Nelerdir?

  Kripto sektöründeki birçok projede olduğu gibi Wrapped Bitcoin (WBTC) projesinin de artı yönleri kadar eksileri bulunmaktadır. Yatırımcıların mutlaka bu avantaj ve dezavantajları dikkate alarak işlem gerçekleştirmeleri gerekmektedir. Buna göre Wrapped Bitcoin (WBTC) projesinin avantajlarından bazıları kısaca şöyledir:

  • Wrapped Bitcoin belirteçleri ERC – 20 standardına uygundur.
  • Bitcoin’in gücünü ERC – 20 esnekliği ile birleştirmektedir. 
  • Wrapped Bitcoin tamamen şeffaf, %100 doğrulanabilir ve topluluk odaklı bir projedir. 

  Wrapped Bitcoin (WBTC) dezavantajları:

  • Riski yüksek bir piyasada işlem görmektedir. 
  • DEX ve DeFi gibi alanlara gelecek kısıtlamalardan olumsuz etkilenebilir. 

  Wrapped Bitcoin (WBTC) Coin Hangi Borsalarda Var?

  Piyasanın önde gelen kripto para borsalarında WBTC bulmak mümkündür. WBTC satın almak isteyen yatırımcıların söz konusu platformları tercih ederek işlem gerçekleştirmeleri mümkündür. Wrapped Bitcoin (WBTC) listeleyen borsalardan bazıları şunlardır:

  • Binance,
  • Coinbase
  • UniSwap

  Wrapped Bitcoin (WBTC) Coin Piyasa Bilgileri

  Dolaşımdaki arzının bir kısmının 2021 yılında Ethereum Ağı’na, kurumsal hazinelere ve borsada işlem gören yatırım ürünlerine paketlenmiş BTC (WBTC) şeklinde akmıştır. Arcane Research’e göre, kripto borsalarındaki Bitcoin bakiyesi kabaca %1,2 düşüş yaşarken, kurumsal hazinelerde tutulan Bitcoin, borsada işlem gören yatırım araçları ve Etherum’da tutulan Bitcoin %0,51 ile %0,98 arasında artış göstermiştir. Mevcut piyasa verilerine göre Kasım 2021’de ise 162,188,26 dolar seviyesini görerek tüm zamanların en yüksek değerine ulaşmıştır. 

  Wrapped Bitcoin (WBTC) Coin Nasıl ve Nereden Satın Alınır?

  Wrapped Bitcoin (WBTC) almak için listelendiği borsalara kayıt yapılarak işlem gerçekleştirilebilir. Buna ek olarak WBTC almak için şu adımlar izlenmelidir:

  • 1. Adım: WBTC almak isteyen kullanıcı tüccardan jeton ister.
  • 2. Adım: Üye iş yeri daha sonra gerekli KYC/AML prosedürünü gerçekleştir ve kimliğini doğrular. 
  • 3. Adım: Kullanıcı ve tüccar arasında doğrulama sonrasında takas yapılır. 
  • 4. Adım: Bitcoin kullanıcıdan tüccara ve WBTC tüccardan kullanıcıya transfer edilir.
  • 5. Adım: İlgili cüzdanlarda saklanarak işlem yapılabilir.  

  Özet Olarak

  Wrapped Bitcoin projesinin temel hedefi Bitcoin’i Ethereum standardı olan ERC – 20 esnekliği ile kullanmaktır. Bu hedefi gerçekleştiren proje aynı zamanda tamamen şeffaf ve %100 doğrulanabilir bir topluluk liderliğinde bunu gerçekleştirmektedir. Son derece güçlü bir topluluğunun bulunması da dikkat çekicidir. Her ne kadar güçlü bir konumda olsa da mevcut piyasa riskleri projeyi olumsuz etkilemektedir. Bu nedenle temkinli işlem yapılması gerekecektir.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle