Usta analistlere göre 2023’te BTC nasıl hareket edecek?

  Kripto para piyasası ve yatırımcıları için kabus gibi geçen 2022 yılının son ayında analistlerin tahminleri ön plana çıkmaya başladı. Kripto yatırımcıları, 2023 yılında Bitcoin (BTC) ve popüler altcoin fiyatlarında nasıl bir hareket görüleceğini merak ediliyor…

  Kripto sektörü için büyük bir hayal kırıklığı yaratan 2022 yılı geride kalmak üzere. En büyük kripto para birimi Bitcoin (BTC) ve diğer kripto paraları için gerçekten zorlu bir dönemden geçiliyor. ABD Merkez Bankası FED’in enflasyona karşı savaşı, kripto paralardaki keskin düşüşün temel nedeni olarak görülüyor. FED’in faiz artırım hamleleri tüm riskli piyasalarda olduğu gibi kripto paralarda da ayı piyasasını derinleştiren bir faktör oldu. 

  Kripto kışı olarak bilinen ayı piyasası, deneyimli yatırımcılar için çok sürpriz yaratmadı. Bitcoin ve kripto paralarda belirli aralıklarla gerçekleşen patlama ve düşüş döngülerinden biri bu yıla denk geldi. 2018 yılında yüzde 84 oranında değer kaybeden BTC, geri döndü ve yeni rekor seviyelere ulaştı. Bitcoin fiyatı 2021 yılı Mayıs ayında tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 68 bin dolara ulaşarak tüm dikkatleri üzerine çekti. 

  2023 Yılında Kriptoları Ne Bekliyor?

  ATH seviyesinden yüzde 50’dan fazla değer kaybeden Bitcoin’deki son durum merak ediliyor. Pek çok analist, küresel piyasalardaki azalan risk iştahıyla birlikte kripto paraların değer kaybını değerlendiriyor. CoinLedger CEO’su David Kemmerer kripto kışı hakkındaki beklentilerini şu şekilde açıkladı: “Devam eden kripto kışı bu sefer daha uzun sürebilir. Bunun nedeni mevcut makroekonomik faktörler. Şu anda 40 yılın en yüksek enflasyonuna sahibiz. Ayrıca borçlanma maliyetleri artıyor ve Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesinden sonra siyasi istikrarsızlık var.”

  BTC ve Kripto Para Tahminleri 

  Finans dünyasının önde gelen analistlerinden oluşan JPMorgan ekibi kripto para piyasasındaki beklentilerini paylaştı: “Şu anda bu üretim maliyeti 15.000 dolarda duruyor. Ancak muhtemelen yaz aylarında görülen 13.000 dolarlık düşük seviyeye geri dönecek.” Analistlerin bu görüşünü destekleyen çeşitli olayların patlak vermesi kripto para sektörünü sarsmaya yetti. FTX çöküşünün kripto para sektörüne görünenden daha fazla zarar vermesini bekleyen analistler, BTC için henüz dip seviyesinin görülmediğini düşünüyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle