Kripto Para

Ünlü CEO her şeye rağmen BTC’de yükseliş bekliyor

  Galaxy Digital CEO’su Mike Novogratz, yakın tarihlerde CNBC ile bir röportaj gerçekleştirdi. Ünlü CEO söz konusu röportajında, kripto para piyasasında son dönemlerde görülen düşük fiyat performanslarını değerlendirdi ve Bitcoin’den (BTC) yükseliş beklediğini ifade etti.

  Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC), verimli şekilde geçen Ekim ayından sonra 9-10 Kasım tarihlerinde üst üste rekorlar kırarak tüm zamanların rekorunu 69 bin 045 dolar seviyesine çıkardı. Bu aşamadan sonra kademeli olarak düşüşe geçen ve Aralık başlarında 42 bin dolar seviyesini gören Bitcoin, daha sonradan toparlandı ancak düşüş eğiliminden çıkamadı. Yeni hafta öncesinde 50 bin doları aşan ve ardından tekrar 48 bin dolar bandına gerileyen Bitcoin ile birlikte piyasalar da düşüş eğiliminde hareketlerini sürdürüyor.

  Mike Novogratz’ın Açıklamaları

  Piyasalarda düşüş hareketleri görülmeye devam ederken, Galacy Digital CEO’su Mike Novogratz piyasaların genel durumuna ilişkin fikirlerini paylaştı. CNBC ile gerçekleştirdiği röportajında Novogratz, ilerleyen dönemlerde Bitcoin’in değer artışları kaydedilmesini tetikleyebilecek ve var olan küresel etkenlerden söz etti. Ünlü CEO bu noktada küresel olarak artan enflasyona ve öte yandan Bitcoin’e yönelik artan talebe dikkat çekti. Novogratz artık kripto paraların bir varlık sınıfı olarak kabul gördüğünü ifade etti. Konuya ilişkin olarak Novogratz’ın ifadeleri şöyle:

  “Son dönemlerde kripto para birimlerine kurumsal ölçekte bir talep oluştu. Bence insanlar, kripto paranın bir varlık sınıfı olduğunu kabul etti. Bitcoin, artık çoğu yatırımcının portföyünün bir parçası haline geldi.

  Gözler Fed Toplantısında

  Öte yandan ABD Merkez Bankası’nın (Fed) Aralık ayı toplantısında faiz artışına gitmesi durumunda, hisse senedi ve kripto para piyasalarında da ciddi oranlarda düşüşler yaşanabileceğini belirten CEO ancak buna karşılık şu anda Fed’in böyle bir adım atmayacağını düşündüğünü belirtti. ABD’de Aralık ayında açıklanan enflasyon verisi %6,8 ile son 39 yılın en yüksek seviyesi olarak kaydedilmişti. Bu yüksek enflasyon oranından sonra gözler Fed’in faiz kararına ve enflasyon ile mücadelede ne gibi adımlar atacağına çevrildi.

  Fed Toplantısının Bitcoin’deki Olası Sonuçları

  Uzmanlar ve analistler, Fed’in 15 Aralık tarihli TSİ 21.00 toplantısından enflasyona karşı bir adım atılması durumunda Bitcoin ve genel olarak kripto paraların düşüş eğilimi yaşayableceği bir sürece gireceğini tahmin ediyor. Zira Bitcoin gibi kripto varlıklar yatırımcılar tarafından bir enflasyondan kaçış aracı olarak görülüyor. Bu da enflasyon endişesinin artmasının, Bitcoin’e de fiyat artışı olarak yansıyabileceği fikrini ortaya koyuyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle