Kripto Para

Uniswap milyar dolarlık rekor kırdı! Şimdi ne olacak?

  Kripto para sektöründe son dönemde büyük ilgi görmeye başlayan Uniswap merkezsiz borsası (DEX), işlem ücretlerinde rekor kırdı. Popüler borsa için kritik bir döneme girilirken 1 milyar dolara ulaşan ilk DeFi protokolü olma başarısını gösterdi…

  Kripto para dünyasında işlem ücretleri ilk kez 1 milyar dolara ulaşan bir merkeziyetsiz kripto para borsası (DEX) gündeme geldi. Uniswap borsası, işlem ücretleri açısından yeni bir dönüm noktasına girdi. Uniswap protokol kurucusu Hayden Adams tarafından duyurulan bu gelişme sektörde büyük ilgi gördü.

  Uniswap v2 ve v3 için kümülatif işlem ücretlerini birleştiren tablo, IntoTheBlock araştırma başkanı Lucas Outumuro tarafından yatırımcıların bilgisine sunuldu. Bu tablodaki verilere bakıldığında Uniswap V2’nin toplamın dörtte üçünden daha popüler bir seçim olduğu ortaya çıktı. Rakamların sadece Ethereum ana ağında V2 ve V3 ücretlerini hesaba katması da dikkatlerden kaçmadı. 

  Uniswap Borsasında Kritik Dönem

  Uniswap performansı kıyaslama yapıldığında daha da dikkat çekici veriler ortaya koydu. Çünkü katman 2 ölçeklendirme sağlayıcısı Optimistic Ethereum’da v1 ve v3 dahil olmak üzere toplam ücretler yaklaşık 1,02 milyar dolar seviyesinde kaldı. Karşılaştırma olarak Bitcoin ve Ethereum için tüm zamanların işlem ücretleri ele alındığında BTC’nin lasmanından bu yana 2.24 milyar dolar olduğu görüldü. 

  Günlük ücretler bakımından CryptoFees araştırma şirketi, Uniswap borsasının son 1 hafta içinde günde ortalama 3,89 milyon dolar kazandığını duyurdu. Ayrıca araştırmalara göre Ethereum, geçen hafta boyunca 18,9 milyar dolarlık ortalama günlük işlem ücreti ile alanında lider olmaya devam ediyor. 

  Uniswap Borsası Yükselişte

  Araştırmada üçüncü sırada günlük ortalama 2.6 milyon dolarlık ücretle Binance Smart Chain (BSC) yer aldı. Bitcoin ise günde ortalama 568 bin dolarlık işlem ücretiyle listenin 6. sırasından kendine yer bulabildi. 

  Ethereum yakım takipçisi olarak bilinen ultrason.money paylaşımında da dikkat çekici veriler ortaya konuldu. Buna göre Uniswap borsası, Londra yükseltmesinin dağıtılmasından bu yana o dönemdeki fiyatlarla yaklaşık 3,28 milyon dolar değerinde 1.053 ETH yaktı. Bu gelişmelere rağmen UNI fiyatındaki düşüş ise yatırımcıları memnun etmedi. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle