Buterin’den Cardano hakkında övgü dolu sözler

  Ethereum kurucusu Vitalik Buterin, beşinci en büyük kripto para birimi olan Cardano (ADA) hakkında yeni açıklamalarda bulundu. Buterin, Cardano ağının kripto para sektörüne ilginç fikirler getirmesinden memnun olduğunu söyledi…

  Kripto para topluluğunun yakından takip ettiği isimlerden Ethereum kurucu ortağı Vitalik Buterin, yapay zeka araştırmacısı Lex Fridman ile röportaj gerçekleştirdi. Cardano kurucusu Charles Hoskinson ile ilişkili Blockchain araştırma firması IOHK’dan (Input Output Hong Kong) şirketine parantez açan Buterin övgü dolu açıklamalar yaptı.

  IOHK ve Charles Hoskinson’un kripto para sektörüne ilginç şeyler getirdiğini söyleyen Buterin şu ifadeleri kullandı: “Orada kesinlikle ilginç fikirler var. Cardano’nun Ethereum’dan biraz farklı bir yaklaşım benimsediğini düşünüyorum, çünkü her şey için büyük akademik prooflara sahip olmayı gerçekten vurguluyorlar. Oysa Ethereum buluşsal argümanlarla daha iyi olma eğiliminde. Ethereum sadece kısmen daha hızlı yapmaya çalıştığı için önde. Ama kesinlikle IOHK Research’ten çıkan çok ilginç şeyler var.”

  Cardano Geliştirilmesini Abartılı Buldu

  Ethereum yaratıcısı, Cardano’nun geliştirilmesinde alınan akademik araştırmalara yönelik derin ve titiz yaklaşımı abartılı bulduğunu da açıkladı. ETH kurucu ortağı, dış riskler yerine protokoldeki eksikliklerin üstesinden gelinmesi gerektiğini aktardı. Buterin, derin ve titiz akademik araştırmaların tasarlanması sürecinde şu ifadeleri kullandı: 

  “Aslında ben çok derin titizliğin abartıldığını düşünen bir insanım. Derin titizliğin abartıldığını düşünmemin nedeni, protokollerin neden başarısız olduğu gibi düşünmemden kaynaklanmaktadır. Modelin dışındaki başarısızlıkların sayısının, modelin içindeki başarısızlıklardan daha büyük ve daha önemli olduğunu düşünüyorum”

  Ethereum ve Cardano Rekabetini Yorumladı

  Yapay zeka araştırmacısı Lex Fridman, kripto para sektöründeki blok zincirleri arasında yaşanan rekabet hakkında sorular yöneltti. Vitalik Buterin’e göre mevcut durumda blok zincirler arasındaki rekabet sağlıklı görünüyor

  Bu ilişkide birinde yaşanan eksikliklerin bir diğerinde öğrenme deneyimleri yarattığını söyleyen Buterin şunları aktardı: “Ethereum ekosisteminin bazı sorunlara yaklaşma şeklinin yanlış olma ihtimali olduğunu biliyorsunuz. Başka ekosistemler veya farklı ilkeler varsa ve bunlar başarılı olabilirse, bu bizim öğrenebileceğimiz bir şeydir.” 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle