Kripto Para

Türkiye dijital para mı çıkarıyor?

  Dünyanın birçok ülkesinde olduğu gibi Türkiye’de de dijital para çalışmaları geçtiğimiz yıl başlamıştı. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın bu yıl hızlandırdığını açıkladığı dijital paralarla ilgili bir açıklama da Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan geldi.

  Kripto para piyasasının 2020 yılında gösterdiği yükselişi ardından birçok merkez bankasında CBDC olarak adlandırılan dijital para araştırmaları başlamıştı. Pek çok ülkede olduğu gibi Türkiye’de de devam eden dijital para çalışmaları ilk kez 2020 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Programı ile açıklanmıştı. 2019 yılının sonunda yapılan bu açıklamanın ardından Türkiye dijital paralarla ilgili araştırma ve değerlendirme çalışmalarına başladı.

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Haliç Kongre Merkezi’nde yapılan toplantı ile ekonomik reform paketine dair açıklamalarda bulundu. Reform paketinden sonra dijital paralarla ilgili açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı, dijital paranın ekonomik, hukuki ve teknolojik altyapısını oluşturmaya yönelik adımların atılmaya başladığını belirtti.

  Dijital paralar için Ar-Ge projesi başlatılmıştı

  Türkiye’de dijital paralarla ilgili ilk açıklama 4 Kasım 2020 tarihinde 2021 Yılı Cumhurbaşkanlığı Yıllık Program ile açıklanmıştı. Bu program içinde blockchain merkezli dijital bir para çıkarılacağı açıklanmıştı. Bu açıklamanın ardından Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası da dijital para çalışmalarının hızlandırılması ile ilgili açıklamalarda bulunmuştu.

  25 Atalık 2020 tarihinde Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası tarafından yapılan açıklama ile dijital paralar için bir AR-GE projesi başlatıldığı ve çalışmaların hızlandırıldığı açıklandı. Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal dijital paralarla ilgili kavramsal aşamanın tamamlandığını, 2021 yılının ilk döneminde de pilot çalışmaların gerçekleşeceğini belirtmişti. Pilot tesislerin yakın zamanda devreye girmesi bekleniyor.

  Erdoğan her alanda dijitalleşmeye gidileceğini belirtti

  Cumhurbaşkanı Erdoğan dijital paraların çıkarılmasının yanı sıra ülkede yaşanacak dijital dönüşümle ilgili de açıklamalarda bulundu. Dijital paraların çıkarılması ile beraber bazı kamu kurum ve kuruluşlarında da dijitalleşmeye gidileceği açıklandı. Vergi Daireleri’nda dijitalleşmeye gidileceğini belirten Erdoğan kamu ihale alımlarının da dijital kanallar üzerinden yapılacağını açıkladı. Ürün satışlarında dijital pazarları kullanan firmaların haklarını korumaya yönelik de adım atılacağı açıklandı. Erdoğan her alanda dijitalleşmeye yönelik yeniliklerin geleceğinin sinyalini verdi.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle