Kripto Para

Regülasyonlar kripto para fiyatlarını nasıl etkiler?

  Kripto paralara yönelik dünyada henüz emsal gösterilen bir regülasyon çalışması bulunmuyor. Edinburgh Üniversitesi Finans Hukuku Profesörü Emilios Avgouleas, regülasyonların gelmesi durumunda kripto paraların fiyatlarının bundan nasıl etkilenebileceğini dile getirdi. Avgouleas ayrıca bu çalışmaların hukuksal boyutunu da değerlendirdi.

  Kripto para piyasalarında özellikle 2021 yılında birçok yatırımcı çok ciddi kazançlar elde etti. Ancak bunun yanında, kripto para piyasalarında mağdur olan yatırımcıların sayısı da az değil. Özellikle dolandırıcılık vakaları, kripto paraların suç eylemlerinde kullanılması gibi durumlar, birçok yatırımcıyı mağdur etti. Bu nedenle tüm dünyada, ülkeler kripto paralara yönelik ne tür regülasyon uygulanabileceği konusunda çalışmalarına devam ediyor. Ancak henüz hiçbir ülkede emsal olarak gösterilebilecek bir regülasyon bulunmuyor.

  Edinburgh Üniversitesi Finans Hukuku Profesörü Emilios Avgouleas, kripto paralara yönelik sıkı denetimlerin getirilmesi durumunda neler olabileceğini dile getirdi. Avgouleas bu olası sıkı denetimlerin, sektördeki suç unsurlarını ortadan kaldıracağını düşündüğünü ifade etti. Böyle bir durumda ise Avgouleas’a göre dijital varlıklar hukuka daha uygun hale gelecektir.

  Regülasyonlar Gelirse Kripto Fiyatları Nasıl Etkilenir?

  Finans Hukuku Profesörü Avgouleas, olası regülasyon çalışmalarının gelmesi durumunda, kripto paraların fiyatlarının da bundan etkilenebileceğini ifade etti. Profesöre göre örneğin Bitcoin (BTC), bu yönde bir çalışma geldiğinde, denetimlerden dolayı kısa vadede bu durumdan olumsuz etkilenebilir. Emilios Avgouleas’ın konuya ilişkin açıklamaları şöyle:

  Kısa vadede regülasyon kötü bir şey gibi görünebilir, çünkü fiyatları aşağı çekecektir. Ama diğer yandan regülasyonlar ile birlikte kripto paralardaki istenmeyen aktiviteler de ortadan kalkacaktır. Böylece bu dijital varlıklar, ana akım kullanıcıları için daha kabul edilebilir bir seviyeye gelecektir.”

  Avgouleas, Kripto Paraların Gelecekteki Konumunu Değerlendirdi

  Emilios Avgouleas, bir diğer yandan kripto paraların uzun vadede hangi konumda olacaklarına ilişkin fikirlerini de paylaştı. Profesör, kripto paraların devletlerin sahip oldukları paraların yerini “kalıcı bir şekilde” alacaklarını düşündüğünü ifade etti. Profesör kimliğinin yanı sıra Charles Hoskinson’un CEO’su olduğu kripto teknoloji şirketi IOHK’de araştırmacı olarak da görev alan Avgouleas, CBDC’ler yaygınlaştığında artık insanların da kripto paralara “meşru” gözüyle bakacaklarını ifade etti.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle