Kripto Para

Tunus’ta BTC kısıtlamaları gevşeyebilir!

  Tunus Maliye Bakanı Ali Kooli, bir televizyon kanalındaki röportajında Tunus’un kripto paralara yönelik yasalarının değiştirilmesini planladığını ifade etti. Kooli, Bitcoin (BTC) sahibi olmanın ülkede “artık suç sayılmaması” gerektiğini dile getirdi. Yerel haber kaynaklarına göre konu, 17 yaşında BTC kullandığı için tutuklanan bir çocuğun haberinin ortaya çıkmasından sonra gündeme geldi.

  Kripto para piyasalarının büyümesi, ülkelerin de bu alanda aldığı kararların gözden geçirilmesini sağladı. Bazı ülkelerde kripto paralara karşı yasaklama adımları atılırken, bazılarında daha serbest işlem yapılabilmesi için düzenleme adımları atılıyor. Buna ilişkin olarak bir sonraki adım Tunus’tan gelecek gibi görünüyor. Tunus Maliye Bakanı Ali Kooli, hafta sonunda bir televizyon kanalında katıldığı röportajda, Tunus’ta kripto paralara ilişkin yasaların değiştirilmesini planladığını dile getirdi.

  “Bitcoin Sahibi Olmak Artık Suç Olmamalı”

  Ali Kooli, röportajda Bitcoin (BTC) sahibi olmanın “artık suç sayılmaktan” çıkması gerektiğini ifade etti. Coindesk haberine göre ilgili konu, yerel haber kaynaklarında yer alan bir haberin ardından gündeme getirildi. Habere göre Tunus’taki yerel medyada 17 yaşındaki bir çocuğun Bitcoin kullandığı için tutuklanması, halk arasında öfkeli tepkilere neden oldu. Ülkede bu tutuklama kararına tepki gösterenlerin büyük bir kısmı, kripto paralara ilişkin yeterli düzenlemelerin olmadığı için bu olayın gerçekleştiğini dile getirdi.

  Afrika Kıtası’ndaki Baskıcı Kripto Para Adımları ve Yatırımcı Tepkileri

  Dışarıdan bakıldığında Afrika ülkelerinde genel olarak kripto paralara yönelik mücadeleci adımların atılmaya çalışıldığı görülüyor. Yetkililer çoğu zaman sıkı önlem, yasaklama önerileri ile fikirlerini belli ederken, öte yandan bunun etkisiyle Afrika’da bireysel kripto para yatırımcı sayısının artmaya başladığı görülüyor. Bu ters orantılı ilişki, kripto paralara yönelik baskıcı ve yasaklama adımlarının atılmasının en azından Afrika ülkelerinde amacına ulaşmadığına işaret ediyor.

  Haziran ayı başlarında CoinDest TV’deki “First Mover” isimli programda yer alan, Paxful’un CEO’su Ray Youssef, kripto para benimsemesinde Afrika kıtasının dünyaya öncülük ettiğini dile getirdi. Youssef açıklamaları ile kripto para topluluklarını, tüm gözlerin Afrika’ya çevrilmesi için teşvik etmeye çalıştı.

  Tunus ve Kripto Paralar

  Tunus Merkez Bankası Başkanı Marouane el Abassi, geçtiğimiz yıl “Bir teknolojiyi kısıtlamanın hata olacağını düşünüyoruz” açıklamalarında bulunmuştu. Ancak bu açıklamaların yanında, kripto paralara yönelik olumlu adımların Tunus’ta azaldığı da görülüyor. Nisan ayındaki tutuklama vakası ise ülkenin kripto paralar konusundaki son durumunu da gözler önüne serdi. Ancak Ali Kooli, yasaların değişmesini planladığını aktararak, Tunuslu kripto para yatırımcıları için yeni bir umut vermiş oldu.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle