Kripto Para

Kripto Para Günün Haber Özeti – 20 Mayıs 2021

  Kripto para piyasasında yaşanan dünkü sert düzeltme sonrası toparlanma belirtileri gözlemlendi. Şubat ayından bu yana en düşük seviye olarak 30 bin dolar bandına kadar gerileyen Bitcoin fiyatı, bu destekten sıçrama yapmayı başardı. BTC fiyatındaki hızlı düzelme, altcoin yatırımcılarını da heyecanlandırmaya yetti.

  20 Mayıs Perşembe gününde Bitcoin ve önde gelen altcoin fiyatlarını etkileyen gelişmeleri özel haberimizden takip edebilirsiniz. 

  Günün En Önemli Bitcoin ve Altcoin Gelişmeleri

  Avrupa Merkez Bankası (ECB) yılda iki kez yayınladığı ekonomik istikrar raporunda yüksek borç seviyeleri ve emlak fiyatlarındaki şişkinliğe dikkat çekti. Ayrıca Bitcoin‘deki fiyat artışına da değinilen raporda, BTC’nin değer kazanması yine Lale Balonu’na benzetildi.

  Philip Swift tarafından geliştirilen Pi Cycle Top indikatörü markette zirveyi tahmin etmek için geliştirilmiş hareketli ortalamaları kullanıyor. Kripto para uzmanları bu indikatöre göre Bitcoin fiyatındaki son düzeltmenin 2013 ve 2017 yıllarındakine paralel bir görünüm çizdiğini ortaya koydu. 

  Ark Invest CEO’su Cathie Wood, büyük düzeltmenin Bitcoin’in ETF onayı sürecini hızlandıracağını söyledi. Bitcoin fiyatı dünkü düşüş sırasında kritik seviyelere gerilerken, Coinbase, Binance, Kraken ve Gemini gibi borsalarında trafiği arttı ve hizmet kesintilerine yol açtı.

  Zincir içi veriler BTC fiyatındaki düşüşün derinleştiği dönemde Bitcoin balinalarının hızlı bir şekilde lider kripto para biriminden alım yaptıklarını ortaya koydu. BTC fiyatındaki son hareketle 10.000 dolarlık kazanç korunurken, piyasa güçlü biçimde toparlanıyor. Bu süreçte acemi yatırımcılar panik satışı yaparak ellerindeki Bitcoin’leri BTC balinalarına kaptırmış oldu. 

  Kripto erişim ürünleri üreticisi Stack Funds, Bitcoin'in piyasa hakimiyetinin çok yakında yükselmeye başlayacağını öngören yeni bir rapor yayınladı. Yerli basında ise Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi, NFT'ler üzerine bir video yayınlayarak yerli kripto para yatırımcılarını bilgilendirmeye devam etti. 

  Günün En Önemli Bitcoin ve Altcoin Fiyat Hareketleri 

  Kripto para piyasasını sarsan sert düzeltme hareketi sonrasında Bitcoin başta olmak üzere önde gelen kripto para birimlerinde hızlı toparlanma görüldü. BTC fiyatı borsalardan gelen anlık verilere göre yüzde 15 oranında değer kazanırken yeniden 42 bin dolar seviyelerine kadar çıktı.

  Altcoin fiyatlarında da BTC’ye benzer şekilde toparlanma belirtileri öne çıktı. Piyasa değerine göre en büyük ikinci kripto para birimi Ethereum yüzde 11, Binance Coin ise yüzde 14 oranında değer kazandı. İlk 10’daki altcoin projeleri arasında en hızlı geri dönen, düzeltme sırasında en fazla kayıp yaşayan Internet Computer (ICP) oldu. ICP fiyatı yüzde 64 yükseldi. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle