Kripto Para

Şifresi unutulan 3 milyon dolarlık DOGE cüzdanı kurtarıldı!

  Kripto para piyasalarında zaman zaman ortaya çıkan “cüzdan şifresini unutma” vakalarından biri de bir kamyon şoförünün başına geldi. Şifreyi unuttuğu için 3 milyon dolarlık Dogecoin (DOGE) birikiminden vazgeçmek üzere olan adam, sonunda birikimine kavuştu.

  Kripto para piyasalarında zaman zaman cüzdan şifresi unutma vakaları gündeme gelebiliyor. Özellikle de yıllar önce yapılan yatırımlarla ilgili gündeme gelen bu vakalar, kripto para piyasalarında insanların ilgisini fazlasıyla çekiyor. Bu vakaların genellikle geçmiş yıllara dayanmasının ise iki sebebi bulunuyor. Kripto para borsalarından önce insanların yatırımlarını sadece soğuk cüzdanlarda tutabiliyor olmaları ve “şifre unutma” vakasının yaşanması için genellikle uzun sürelerin geçmesi gerekliliği. Bu nedenler bir araya geldiğinde de genellikle cüzdan içinde hapsolmuş kripto para haberleri gündeme geliyor.

  1.500 Dolarlık Birikim 3 Milyon Doları Aştı

  Sektörün büyümesi ile birlikte daha sık şekilde karşılaşılan bu sorunlar için bazı şirketler “cüzdan kurtarma” hizmetleri vermeye başladı. Bu şirketlerden biri olan KeychainX, kendileriyle bir emekli kamyon şoförünün iletişim kurduğunu söyledi. Şirket, içinde 10 milyon Dogecoin (DOGE) bulunan bir cüzdanı açarak, imkansızı başardıklarını ifade ediyor. Şirket tarafından yapılan açıklamaya göre, emekli kamyon şoförü bu yatırımı 2015 yılında yaptı.

  2015 yılında 1.500 dolarlık DOGE alan şoförün birikimleri, DOGE fiyatında 2 bin katlık artış yaşanınca değeri 3 milyon doların üzerine çıktı. Ancak şoförün kullandığı Android tabanlı dijital cüzdanın PIN’i 12 basamaklıydı. Bu PIN’in kırılması için kullanılabilecek olan geleneksel algoritmalarla işlem yıllar boyunca sürebilirdi. KeychainX şirketi, şifreyi kırmak için önce yatırımcının doğum yılı gibi önemli rakamlar içeren yöntemlerle işlemlere başladı. Ardından şirket, kullanıcının cüzdan şifreleme türünü tespit edebilmek için cüzdanı analiz etti.

  Ekip Farklı Bir Yöntem Denedi ve Başardı

  Birçok testten sonra şirket farklı bir işlem yapmaya karar verdi ve kullanıcının şifresinin bir kısmının PIN’i oluşturabileceğini düşündü ve bu yöntem işe yaradı. Ardından ekip, cüzdandaki fonları keylogger gibi bir zararlı yazılıma maruz bırakmadan farklı adreslere taşımaya başladı. Birkaç süren bu riskli işlemlerin ardından fonlar sağ salim şekilde yeni adrese taşındı.

  KeychainX CEO’sunun Açıklamaları

  Başarıyla sonuçlanan işlemlerin ardından KeychainX CEO’su Robert Rhodin, DOGE yatırımcısının şehre tekrar geldiğinde kendilerine bira ısmarlama sözü verdiğini ifade etti. Rhodin ayrıca açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

  Cüzdanınıza bir PIN kodu eklemek hiç fena bir fikir değil. Yıllar sonra bunu açmayı başarırsanız hayatınızı değiştiren bir miktarla karşılaşabilirsiniz. Bu seferlik olduğu gibi.”

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle