Cardano (ADA) değerinde ilk defa XRP’yi geçmeyi başardı

  Cardano (ADA), tarihinde ilk kez, piyasa değeri bakımından XRP’yi geride bıraktı. En güncel verilere göre ADA piyasası 21.6 milyar dolardayken XRP piyasası ise 19.9 milyar dolar seviyesinde kaldı…

  Kripto para piyasasında yeni bir ilk gerçekleşti. Yatırımcılar, Bitcoin (BTC) dahil olmak üzere pek çok kripto para biriminde değer kaybı yaşandığını görürken farklı bir gelişme yaşandı. ADA fiyatı son 24 saat içinde %25 oranından fazla değer kazandı. Haftalık grafiklerine bakıldığında ADA fiyatının %90 üzerinde değerlenerek neredeyse iki katına çıktığı görülüyor.

  Kripto para sektöründe dikkatleri üzerine çeken Cardano (ADA) kripto para biriminin bu performansı yatırımcılarını sevindirdi. ADA bu yükseliş ile birlikte en büyük dördüncü kripto para birimi haline geldi. 2017 yılında ağ hayatına başlayan Cardano, bu sayede tarihinde ilk kez XRP’yi geride bırakmayı da başardı.

  Bir Haftada Fiyatını İkiye Katladı

  Cardano ağındaki Mary isimli hard fork, 3 Şubat günü sorunsuz bir şekilde tamamlandı. Bu gelişme Shelley’den Goguen dönemine geçişi temsil eden dönüm noktalarından biri olarak kabul ediliyor. Cardano, bu gelişmenin ardından merkeziyetsiz finans (DeFi) dünyasındaki konumunu güçlendirmeyi amaçlıyor.

  Mary fork’undan bir gün önce ADA fiyatı, 0.40 doların üstüne çıkıldı. Cardano’yu “birçok farklı varlığı destekleyen” bir ekosistem haline getireceği düşünülen bu güncelleme, 0.68 dolar seviyelerini getirdi. Testnet ağında uygulamaya konan bu güncellemenin, şubat ayının sonunda mainnet’e aktarılması bekleniyor.

  DeFi Dünyasına Adımını Atıyor

  Cardano kurucusu IOHK, bu ağı birkaç farklı varlığı ve tokenı aynı anda destekleyebilecek bir ekosistem haline getirmeyi hedefliyor. Bu amaçla ekibin izlediği yol, Ethereum’dan farklı olarak, tokenlaştırmaya (tokenization) yönelik çalışmalar yapılıyor. ERC-20 veya ERC-721 standardını izleyen ve Ethereum tabanlı olan tokenlar akıllı sözleşme teknolojisini kullanıyor.

  Cardano Foundation ekibinden Elliot Hill, Ethereum’a rakip olacaklarını söylerken şunları ifade etti: “Cardano tabanlı tokenlar, bir akıllı sözleşmenin değil doğrudan Cardano blockchain’inin mekaniklerini esas alacak. Akıllı sözleşmelere duyulan bu ihtiyacı ortadan kaldırmak, işlem maliyetlerini düşürmek anlamına geliyor.”

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle