Kripto Para

Thodex CEO’sunun yerini biliyoruz – Süleyman Soylu

  Geçtiğimiz ay Türkiye’nin gündemine gelen Thodex borsası dolandırıcılık iddiaları sonrası gelişmeler devam ediyor. Yurtdışına kaçtığı tespit edilen Thodex CEO’su Faruk Fatih Özer’i yakalama çalışmaları devam ederken, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’dan bir açıklama geldi. Bakan Soylu açıklamalarında firari CEO Faruk Fatih Özer ile ilgili bilgiler de verdi.

  İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, TRT Haber’de canlı yayında yaptığı konuşmasında, Thodex borsasının kurucusu ve CEO’su hakkında gelen bir soruyu yanıtladı. Soylu, Faruk Fatih Özer hakkında bilgiler paylaştı.

  Thodex Olayları Nasıl Başladı, Nasıl Devam Ediyor?

  Yerli kripto para borsası Thodex, reklamlarında birçok ünlü ismi ekranlara getirerek adını duyurmuştu. 19 Nisan tarihine kadar hiçbir sorunun yaşanmadığı Thodex borsasında, bu tarihte ilk “sorun” kendisini gösterdi. O tarihte borsa Dogecoin (DOGE) işlemlerini askıya aldığını duyurdu. Sorunun giderilmesi beklenenden uzun sürünce, şüpheler de çoğaldı. Ardından borsa “bakım” için tüm işlemleri 6 saat askıya aldığını duyurdu. Bir sonraki açıklamada ise 5-6 günlük bakım olacağı açıklandı. Daha sonrasında ise kullanıcılar hesaplarına erişememeye başladı ve Thodex kurucusu ve CEO’su Faruk Fatih Özer’in Twitter hesabını da kapatıp yurtdışına kaçtığı öğrenildi. Bununla birlikte işin boyutu da değişti.

  Borsa 22 Nisan tarihinde Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, dolandırıcılık iddialarının asılsız olduğunu, “siber saldırıya uğradıklarını” duyurdu. Aynı saatlerde ise savcılık konuya ilişkin soruşturma başlattı. 23 Nisan tarihinde aranan 77 kişiden 62’si gözaltına alındı. Aynı tarihte Faruk Fatih Özer hakkında İnterpol üzerinde kırmızı bülten kararı çıkarıldı. İçişleri Bakanlığı, kırmızı bülten kararının ardından Özer’in Arnavutluk’ta olduğu bilgisini paylaştı ve iade talebinin iletildiğini açıkladı. Birkaç gün önce Özer’in 48 saat içinde Türkiye’ye teslim edileceği, TRT Haber tarafından duyurulmuştu. Ancak Özer’den hala ses yok.

  Bakan Soylu’nun Thodex CEO’suna İlişkin Açıklamaları

  TRT Haber’e konuşan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, kendisine yöneltilen “Thodex kripto para borsasının CEO’su Faruk Fatih Özer hala Arnavutluk’ta mı?” sorusunu yanıtladı. Soylu, Özer’in yerinin bilindiğini, soruşturmanın devam ettiğini ancak Özer’in Arnavutluk dışına çıkmadığını düşündüklerini dile getirdi. Süleyman Soylu’nun konuya ilişkin açıklamaları şöyle:

  “Şu an kendisinin başka ülkeye çıktığına dair elimizde bir bilgi yok. Arkadaşlarımız orada ve komşu ülkelerde. Araştırmalarımız sürüyor. (Özer’in) nerede olduğunu biliyoruz, alacağız inşallah.”

  Soylu ve Özer’in Birlikte Yer Aldığı Fotoğraf Karesi

  Süleyman Soylu, Thodex olayları gündeme geldikten sonra Faruk Fatih Özer ile kendisinin aynı karede olduğu fotoğrafların medyaya yansımasından sonra, soruşturmaya ağırlık vererek dikkat çekmişti. Ardından yapılan açıklamada söz konusu fotoğrafın Özer’in randevusu üzerine değil, Soylu’nun yeğeni Hasan Berk Işık’ın randevusu ile çekildiği vurgulanmıştı. Soylu fotoğrafa ilişkin açıklamasında, Özer’in sadece görüşmenin sonunda fotoğrafa davet edildiğini, görüşülecek kişiler listesinde yer almadığını belirtmişti.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle