BTC madencilik zorluğu çakıldı! Fiyata etkisi ne olur?

  Çin’in son dönemde Bitcoin madencileri üzerindeki baskısı, piyasa açısından kötü sonuçlar doğurdu. Bitcoin madencilik zorluğunda tarihi düşüş yaşanması da yatırımcıların kafasında soru işaretleri yarattı…

  Kripto para piyasasındaki belirsizlikler devam ederken, Çin’in ülkedeki Bitcoin madencilerine yönelik düşmanca tavrı sertleşiyor. Bilindiği üzere bazı eyaletlerde yöneticilerin aldığı kararların ardından Bitcoin madencilik firmalarına verilen elektrikler kesilmişti. Bunun üzerine BTC madencilik şirketleri tesisleri kapatmak ve ülkeden göç etmek zorunda kalmıştı.

  Bitcoin madencilerinin faaliyetlerini sonlandırması, bu süreçte ağdaki hash rate oranında ciddi düşüşleri de beraberinde getirdi. Bitcoin ağı 2 haftalık sürelerle hash rate değişimi yapıyor. Madencilik zorluğunu ayarlamak üzere kurulu ve kendisini koruyup denetleyen bir sisteme sahip olan Bitcoin’de işler iyi görünmüyor.

  Bitcoin Madencilik Zorluğunda Rekor Düşüş

  Bitcoin madenciliğinde esas nokta her 10 dakikada bir blok üretimidir. Geçtiğimiz haftalarda BTC hash rate oranında ciddi düşüşler yaşanması sebebiyle blok üretme süreleri 10’dan 14’dakikalara kadar çıktı. Hatta bazı günlerde 1 blok çıkarmak için 2 saatten fazla sürenin geçtiği de kayıtlara geçti.

  BTC ağının madencilik zorluğu, hash rate oranındaki düşüşlerin tuzu biberi oldu. Tüm bu olumsuz gelişmeler ile birlikte Bitcoin madencilik zorluğunda yüzde 28 oranında sert bir düşüş yaşandı. Madencilik zorluğu bu denli büyük düşüşü ilk defa yaşamasıyla da kripto para dünyasında dikkat çekti. 

  BTC Fiyatını Nasıl Etkiler?

  Bilindiği üzere BTC ağının madencilik zorluğu düşünce, madenciler daha kazançlı bir sonuç elde ediyor. Bu durumda Bitcoin madenciliği sektörel bazda çekici bir iş haline geliyor. Madenciliğe olan ilgi artınca da hash rate oranının yeniden toparlanacağı düşünülüyor

  Öte yandan Bitcoin madencilik zorluğu ile Bitcoin fiyatı arasında doğrudan bağlantılı bir ilişki bulunmuyor. Geçen yıllarda BTC madencilik zorluğunda yaşanan yüzde 16 oranındaki düşüşe rağmen piyasada iniş ve çıkışlar görülmüştü. Bu yüzden zorluk seviyesinin Bitcoin fiyatına nasıl etki edeceği henüz bilinmiyor. 

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle