Kripto Para

Elon Musk milyonlarca Tesla hissesi sattı, sebebini açıkladı

  Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk, Twitter’ı satın alma sürecinde ilerleyen dönemlerde ihtiyaç duyulması ihtimaline karşı Tesla hissesi sattığını açıkladı. Twitter’dan açıklamada bulunan Musk’ın açıklamalarına göre ünlü CEO, 7,9 milyon Tesla hissesini 6,9 milyar dolar bedelle sattı.

  Kripto para piyasalarının çok yakından tanıdığı, dünyanın en zengin insanı Elon Musk, son dönemlerde özellikle de Twitter’ı satın alma hamlesiyle gündemdeydi. Geçtiğimiz aylarda Twitter hisselerine ortak olduktan sonra Twitter’ı tamamen satın almak isteyen ancak daha sonra sözleşmeden vazgeçtiği için 44 milyar dolarlık bu anlaşmayı ortadan kaldıran Musk, bu hamlesinden dolayı Twitter ile davalık olmuştu. Musk, Twitter’ı satın alma sürecinde ilerleyen dönemlerde ihtiyaç duyulma ihtimaline karşı 7,9 milyon Tesla hissesi sattığını açıkladı.

  Musk 7,9 Milyon Tesla Hissesi Sattı

  Tesla ve SpaceX CEO’su Elon Musk, yine çok konuşulacak bir hisse satma hamlesinde bulundu. Ünlü CEO, geçtiğimiz haftadan bu yana toplamda 7,9 milyon Tesla hissesi sattı ve satılan hisselerin değeri 6,9 milyar doları buldu. Musk, Twitter’ın satın alınma sürecinde acil paraya ihtiyaç duyulabileceği için bu satışını yaptığını ve ilerleyen dönemlerde satın alma sürecinin gidişatına göre bu hisseleri geri alacağını belirtti. Elon Musk, daha önce de Twitter’ı satın alma sürecinde nakit gücü sağlamak adına 8,5 milyar dolarlık Tesla hissesi satmıştı.

  SEC’ye Bildiri Gönderildi

  Elon Musk, daha önceki Tesla hisselerinin satışının yanı sıra, 925 milyon dolarlık da Bitcoin satışı gerçekleştirmişti. 2022 yılının ikinci çeyreğinde Tesla şirketinin elindeki Bitcoin’in %75’i satılmıştı. Musk, 6,9 milyar dolar karşılığında 7,9 milyon Tesla hissesi daha sattı. Elon Musk’ın Tesla hissesi satışları, geçtiğimiz hafta düzenlenen hissedarlar toplantısından sonra geldi. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) yapılan bildiride, satışların 5, 8 ve 9 Ağustos tarihlerinde yapıldığı belirtildi.

  Elon Musk Satışın Amacını Açıkladı

  Tesla CEO’su Elon Musk, TSİ 9 Ağustos akşam saatlerinde Twitter üzerinden söz konusu satışlara ilişkin açıklamalarda bulundu. Musk, Twitter’ın satın alma sürecinde kendisini zorlaması ve çeşitli ortakların da ödeme için devreye girmemesi ihtimaline karşı, acil durum önlemi olarak bu satışı yaptığını ve satış işlerinin tamamlanmaması durumunda hisseleri geri alacağını ifade etti. Musk Twitter’a hisse başına 54,20 dolar ile toplamda 44 milyar dolarlık teklifte bulunmuştu.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle