Kripto Para

Terra karıştı! LUNA’da neler oluyor?

  Terra blok zincirinin yerel kripto para birimi olan LUNA, devasa bir çöküşle karşı karşıya kaldı. LUNA fiyatı 5 dolar seviyesinin de altına sarkarken, toplulukta endişeler de had safhaya geldi. Düşüşler karşısında neler olacağı merakla beklenirken, LUNA kurucusu Do Kwon beklenen açıklamayı yaptı.

  Kripto para piyasasında son günlerde sert bir düşüş dalgası yaşanıyor. Bitcoin (BTC) öncülüğünde yaşanan bu düşüş dalgasından birçok altcoin de etkilenirken, Terra blok zincirinin yerel kripto parası olan LUNA 4,50 dolar seviyesine kadar, UST ise 0,30 dolar seviyesine kadar geriledi. Bitcoin’i de ciddi şekilde etkileyen bu düşüşler sonrasında LUNA kurucusu ve LUNA Vakfı CEO’su Do Kwon’dan beklenen açıklama geldi. Kwon, Twitter’dan yazılı bir açıklama yaptı ve sorunun çözülmesi için gereken her şeyi yapacaklarını dile getirdi.

  Kwon’dan Beklenen Açıklama Geldi

  Kwon yaptığı açıklamada, ilk aşamada topluluktan gelen teklifler doğrultusunda, temel havuzdan çekim miktarını 50 milyon dolar seviyesinden 100 milyon dolar seviyesine artırdıklarını belirtti. Kwon ayrıca token oluşturma kapasitesini de 293 milyon dolar seviyesinden 1 milyar 200 milyon dolar seviyesine çıkaracaklarını ifade etti. Ocak 2022’de Twitter’da çok sayıda takipçisi bulunan bir hesap, LUNA için uyarılarda bulunmuş ve “Yeniden 10 dolara düşecek” demişti. Kwon söz konusu dönemde bu paylaşıma tepki göstermiş ve hesap sahibi ile 200 milyon dolarlık bahse girmek istemişti.

  LUNA Kurucusu Çözüm Planını Açıkladı

  Twitter’dan durumu düzeltmek için çalışmaların başladığını duyuran Kwon, Terra topluluğunun son 72 saatte yaşadığı zorlukların farkında olduklarını, sorunu çözmek için herkesle çalışmaya hazır olduklarını söyledi. Kwon’un paylaştığı planın temel bölümünü, token oluşturma kapasitesinin artırılması adımı olduğu görülüyor. Kwon’un konuya ilişkin açıklamasında şu ifadeler yer alıyor:

  “Her şeyden önce yapılması gereken, çıkış yapmak isteyen UST arzının yok olmasını sağlamaktır. İşte o zaman UST yeniden denge bulacaktır. Bunun başka bir yolu yok. Tedarik mekanizmasının arzı yok etmesine yardımcı olmak için birkaç önlem aldık.

  İlk olarak temel havuzdan çekim miktarını 50 milyon dolardan 100 milyon dolara çıkarma önerisi olan topluluk 1164 teklifini onaylıyoruz. Bu durum havuz iyileştirme bloklarını 36’dan 18’e düşürecek ve bu sayede token oluşturma kapasitesi 293 milyon dolardan yaklaşık 1 milyar 200 milyon dolara yükselecek.”

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle