Kripto Para

BlackRock ETF'i rakibinin gerisinde! İşlem hacmi açıklandı

  Kripto para sektörü için dönüm noktası olan ABD’nin ilk spot Bitcoin (BTC) ETF’leri aracı kurumlarda listelendi. BTC ETF’lerine ilk işlem gününde ne kadar para girişi olduğu merak konusu oldu.

  Kripto para piyasasındaki pozitif görünüm devam ederken, spot BTC ETF’leri tek tek listelenmeye başladı. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) onayladığı BTC ETF’leriyle ilgili ilk veriler geldi. Yahoo Finance raporuna göre, spot BTC borsa yatırım fonları, ilk işlem gününde 4,6 milyar dolarlık işlem hacmine ulaştı.

  SEC’in onay verdiği 11 BTC ETF başvurusunun işlemlere açılmasıyla birlikte, hangi fon şirketinin ön plana çıkacağı merak konusu olmuştu. Aralarında BlackRock ve Fidelity gibi dünyanın en büyük yatırım şirketlerinin bulunduğu ihraççılar arasındaki rekabet yüksek oldu. İlk günün en çok işlem hacmine ulaşan fonu Grayscale’in BTC ETF’i oldu.

  Grayscale Diğer BTC ETF’lerini Geride Bıraktı

  Resmi verilere göre Grayscale tarafından çıkarılan BTC ETF’i, ilk 24 saatte yaklaşık 2,3 milyar dolarlık hacme ulaştı. Bu performansla rakiplerinin önüne geçmeyi başaran Grayscale’in hemen ardından BlackRock ve Fidelity ETF’leri geldi. Bu BTC ETF’lerinin işlem hacimleri ise sırasıyla 1 milyar dolar ve 712 milyon dolar oldu.

  SEC’in Çarşamba günü yaptığı duyuru ile onaylanan BTC borsa yatırım fonları, ilk kez dünkü işlem saatlerinde aracı kurumlarda alım satıma atılmıştı. BTC ETF’lerinin önümüzdeki dönemdeki performansı ile ilgili çeşitli tahmin ve spekülasyonlar yapılmaya başlandı. Yatırımcıların yakından takip ettiği fonlarla ilgili olarak uzmanlardan açıklamalar geldi.

  1 Yılda 100 Milyar Dolarlık Giriş Olabilir

  Bloomberg ETF analisti Eric Balchunas, ilk işlem günündeki ETF’lerin performansını değerlendirdi. Uzmana göre, Grayscale fondaki yatırımcı paylarını sattığı için bu kadar yüksek bir işlem hacmine ulaştı. Diğer ETF’lerden alım yapıldığı ve Grayscale ETF’inden satıldığı iddiasını öne sürdü.

  Öte yandan İngiltere merkezli küresel bankacılık devi Standart Chartered analistleri, spot BTC ETF’lerine önümüzdeki 1 yıl içinde ne kadar para girişi olacağıyla ilgili rapor yayınladı. Bu rapora göre tüm BTC ETF’lerine 1 yıllık sürede 50 ile 100 milyar dolar arasında para akabilir.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle