Kripto Para

TCMB Başkanı: “İki hafta içinde kripto para düzenlemesi yapılacak”

  Türkiye kripto para piyasaları son birkaç gündür bazı yerli borsaların haberleri ile çalkalanıyor. Thodex olaylarının ardından Vebitcoin borsasının iflasını açıklaması, panik havasını alevlendirdi. Gelişmeler sonrasında TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu, iki hafta içinde düzenlemeler yapılacağını duyurdu.

  Yerli kripto para piyasalarında son birkaç gündür gündemde bazı kripto para borsaları yer alıyor. Geçtiğimiz günlerde Thodex borsasının dolandırıcılık iddiaları ile gündeme gelmesinden sonra, Vebitcoin borsası da iflasını açıklayarak gündeme geldi. Thodex kurucusu ve CEO’su hakkında çıkarılan kırmızı bültenle arama kararı ve Vebitcoin borsasının açıklamaları, Türkiye’de kripto para regülasyonlarının hızlanmasına yönelik talepleri yeniden gündeme getirdi.

  Kavcıoğlu: “Sadece Yasaklarla Çözüm Oluşturulamaz”

  Thodex kurucusu ve CEO’su Faruk Fatih Özer hakkında kırmızı bültenle arama kararı çıkarıldı. Ayrıca savcılık kararıyla, şirketle ilişiği bulunan 78 kişi hakkında gözaltı kararı alındı. 78 kişiden 62’si gözaltına alındı, 16 kişi aranıyor. Türkiye’nin gündemine düşen haberin ardından Vebitcoin borsası, finansal zorluklar nedeni ile faaliyetlerini durdurma kararı aldığını duyurdu. Gündeme peş peşe gelen bu haberlerin ardından Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu CNN Türk, TRT Haber ve A Haber ortak yayınında açıklamalarda bulundu.

  Kavcıoğlu ortak yayında yaptığı açıklamalarda, kripto para konusunda iki hafta içinde düzenleme yapılacağını dile getirdi. Kavcıoğlu, kripto para piyasasında bir altyapı, kontrol ve düzenleme mekanizmasının olmadığını, sadece yasaklar ile çözüm oluşturulamayacağını ifade etti.

  Kavcıoğlu: “Dünyada Örnek Alınacak Bir Uygulama Yok”

  Bankalar aracılığı ile ödeme yapılabildiğini hatırlatan Kavcıoğlu, düzenlemeler ile ilgili olarak Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın da koordine kripto para düzenlemesi çalışmalarını yürüttüğünü duyurdu. Kripto paralar için “Tanımı yok. Varlık mı, mal mı? Birçok belirsiz soru işareti var” açıklamasında bulunan Kavcıoğlu, iki hafta içinde çalışmaların iyi bir noktaya geleceğini tahmin ettiğini, dünyada örnek alınabilecek bir uygulama olmadığını söyledi.

  Dış dünyadaki gücümüzü ekonomi ile sürdürdüğümüzü ifade eden Kavcıoğlu, kripto dünyasında neler yapıldığını, düzenlemelerin ne olduğunu bilmeyenlerin olduğunu dile getirdi. Kavcıoğlu “Çok ciddi bir kripto para trafiği var. Giden para geliyor mu, belirsiz. Nereye gittiğini bilemiyoruz bu kripto paraların.” sözlerini dile getirdi.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle