Kripto Para

İniş ve Çıkışlarıyla Haftalık Bitcoin Borsa Özeti 27 Eylül – 3 Ekim 2021 

  Lider kripto para birimi Bitcoin fiyatındaki değişimler, yatırımcılar tarafından yakından takip ediliyor. Geride kalan 7 günlük sürede yatırımcısını sevindiren ralliler yapan BTC fiyatında 50 bin dolar hedefi korunuyor. Geçen hafta zaman zaman düşüş sinyalleri verse de yükseliş trendine devam eden Bitcoin fiyatındaki değişimleri etkileyen önemli gelişmeler yaşandı.

  27 Eylül ile 3 Ekim 2021 tarihleri arasında Bitcoin fiyatını etkileyen önemli gelişmeleri haftalık özel haberimizde bulabilirsiniz. 

  27 Eylül Pazartesi Bitcoin Borsa Özeti

  Yeni haftanın ilk işlem gününde BTC fiyatındaki belirsizlik devam etti. En büyük kripto para birimi Bitcoin, haftaya 43 bin 200 dolar seviyelerinde başladı. Piyasada beklenen yükseliş hareketi gelmeyince günü yüzde 2.32 oranında değer kaybıyla kapatan Bitcoin, 42.172 dolardan işlem gördü. 

  Zincir üstü veri şirketi Glassnode, geçen haftayla ilgili Bitcoin raporunu paylaşırken, Çin yasakları ve regülasyon haberlerine öncelik verdi. Söz konusu raporda, hem "ayı" hem de "boğa" tarafında önemli gelişmeler olduğu belirtilirken, rakamların ise küçük yatırımcının piyasadan çekildiğini gösterdiği vurgulandı.

  Bitcoin hakkında olumsuz açıklamalarıyla tanınan ve hatta çalışanının Bitcoin işlemi yaptığını görmesi halinde onu kovacağını da belirten JP Morgan CEO'su Jamie Dimon yeni açıklamalarda bulundu. Dimon, Bitcoin almak için borç alan birinin 'aptal' olduğunu söyledi.

  28 Eylül Salı Bitcoin Borsa Özeti

  Analistler, Bitcoin fiyatında yükseliş sinyallerini takip ettiklerini söyleseler de düşüş hareketi Salı gününde devam etti. Yine yüzde 2.73 oranında değer kaybeden Bitcoin fiyatı böylelikle 41 bin dolar desteğine kadar geriledi. Kritik bir sürece giren BTC için analistler olumlu görüşlerini bildirmeyi sürdürdü. 

  Kripto para yatırımları ile ünlü varlık yönetim şirketi Sky Bridge Capital'ın kurucusu olan Anthony Scaramucci son açıklamasında şaşırttı. BTC destekçisi, piyasadaki kurumsal firmaların hala en büyük kripto paraya yatırım yapmadığını söyledi. Scaramucci ayrıca, bir gün büyük bir bankanın mutlaka Coinbase ya da onun gibi bir şirketi satın alacağını da iddia etti.

  Dünyaca ünlü The Economist dergisi portföy çeşitlendirilmesi üzerine bir yazı kaleme aldı ve Bitcoin özelinde olumlu değerlendirmelerde bulundu. “Portföyünüzde Bitcoin Olması Akıllıca” başlıklı yazısıyla dikkat çeken The Economist dergisi son dönemde kripto paralara yönelik içerik sayısını bir hayli arttırdı.

  29 Eylül Çarşamba Bitcoin Borsa Özeti

  Bitcoin fiyatında bir süredir düşüş sinyalleri devam ederken 29 Eylül Çarşamba gününde BTC fiyatı yüzde 1.25 oranında arttı. Bu hamleyle birlikte lider kripto para birimi yeniden 41.536 dolarlı seviyelerden işlem görmeye başladı. Bazı popüler analistlerin bu yükseliş hareketinin devam edeceğini söylemesi dikkat çekti. 

  Büyük şirketler Kuzey Amerika ve Kuzey Avrupa bölgesindeki yatırımlarını sürdürürken, bir yatırım haberi daha blok zinciri altyapı şirketi Northern Data'dan geldi. Almanya merkezli şirket, BTC madencilik firması Bitfield'ı satın aldığını duyurdu. Anlaşmaya göre ilk etapta 33 bin madencilik cihaz sipariş edildi.

  Bitcoin ETF'lerinde ABD Menkul Kıymetler Borsa ve Komisyonu (SEC) için süre her geçen gün daralırken, pek çok ekonomist, SEC'nin vadeli Bitcoin ETF'ine onay verme olasılığının yüksek olduğunu belirtti. Ancak uzmanlara göre, yatırımcılar için bu yapıdaki bir ETF başvurusu etkili olmayabilir.

  30 Eylül Perşembe Bitcoin Borsa Özeti

  Kripto para basınında geniş yankı bulan olumlu haberlerin de etkisi ile Bitcoin fiyatında yüzde 5.50 oranında artış getiren bir boğa rallisi yaşandı. 30 Eylül Perşembe gününde ortaya çıkan bu ralli yatırımcıları sevindirirken, güne 41.500 dolardan başlayan BTC fiyatı günün sonunda 43.832 dolara kadar çıktı. 

  CoinShares'in raporuna göre; kurumsal firmaların kripto paralara açılma formulü olarak kullandıkları yatırım ürünlerine geçtiğimiz hafta 95 milyon dolarlık giriş yapıldı. Raporda ayrıca son 6 haftadaki verilerin ise 320 milyon dolara çıktığı belirtildi. Buna göre, Çin yasakları gibi birçok fiyat düşüren etken, yatırımcılar için alım fırsatı olarak görüldü.

  Kraken borsası, dünyanın en büyük Bitcoin ATM üreticisinin makinelerinde yazılım ve donanımla ilgili güvenlik açıkları olduğunu söyledi. Her sene sayısı gittikçe artan ATM'ler, fiat para karşılığında Bitcoin satın almak için kullanılmaya devam ediyor.

  1 Ekim Cuma Bitcoin Borsa Özeti

  Eylül ayını yükseliş trendi ile tamamlayan Bitcoin, Ekim ayına da bomba gibi bir giriş yaptı. Bir süredir deneyimli kripto para analistlerinin beklediği yükselişler 1 Ekim Cuma gününde etkisini gösterdi. Lider kripto para birimi BTC, yüzde 9.86 oranında değer kazanarak yeniden 48.146 dolardan işlem gördü. 

  Dünyanın en büyük Bitcoin madencilik cihazları üreticisi olan Bitmain, Çin’in kripto para işlemlerini yasaklamasının ardından ülkede satışlarını askıya almayı planlıyor. Kripto para basınında geniş yankı bulan habere göre şirket, ayrıca faaliyetlerin büyük bölümünü Shenzhen’den diğer ülkelere taşıyacak.

  İran’da yoğun elektrik kesintileri nedeniyle Mayıs ayında yasaklanan Bitcoin madenciliği yeniden başladı. Haziran ayında 30 kripto para madencilik tesisinin lisans aldığı İran’da Ulusal Vergi Dairesi, kripto para borsalarının da vergi vermesi konusunda bir kanun taslağı hazırlamıştı.

  2 Ekim Cumartesi Bitcoin Borsa Özeti

  BTC fiyatındaki sert yükseliş hareketi, kripto üzerindeki satış baskısını da arttırdı. 2 Ekim Cumartesi gününde BTC fiyatında boğa ve ayıların savaşı etkili oldu. BTC fiyatı günü yüzde 1 oranında kayıpla kapatırken 47.666 dolardan fiyatlandı. 

  Son dönemde SEC ile ciddi sorunlar yaşayan ve bir de mahkeme tehdidi alan Coinbase, 2021 Global Fon Yönetimi (GFM) raporunu yayımladı. Raporda, piyasanın 1 yıl içinde bir ETF kabulü beklentisi içinde olduğu ve bu durumun gerçekleşmesi halinde kurumsal yatırımcıların sektöre daha büyük yatırımlar yapacağı ifade edildi. 

  Bitcoin destekçisi olarak bilinen iş insanı ve yatırımcı Chamath Palihapitiya, Bitcoin’in artık altının yerini aldığını ve piyasa değerinin bu yüzden yükselmeye devam edeceğini söyledi. Orta vadede enflasyon konusunda endişeli olduğunu belirten Palihapitiya, beğendiği kripto paralar arasında Solana ve birçok DeFi ürünü olduğunu vurguladı.

  3 Ekim Pazar Bitcoin Borsa Özeti

  Haftanın son işlem gününde Bitcoin’in nasıl bir performans göstereceği merakla bekleniyordu. Bitcoin’de yükselişin devam etmesini bekleyen analistleri haklı çıkartacak şekilde yüzde 1.12 oranında değer artışı görüldü. En büyük kripto para birimi bu performansıyla son 7 gün içinde 42 bin dolarlı seviyelerden 48 bin dolara kadar çıkmış oldu. 

  ABD merkezli özel sermaye şirketi Thoma Bravo'nun kurucu ortağı olan Orlando Bravo, Bitcoin yatırımı olduğunu ve en büyük kripto paranın yıllar geçtikçe daha da büyüyeceğini aktardı. Gelecekte daha fazla insanın BTC yatırımını seçeceğini belirten Bravo, “Kurumsal firmalar daha her şeyin başındalar. Çok önemli derecede bir fiyat artışı olacağını düşünüyorum” ifadelerini kullandı. 

  Bitcoin'in yasal para olduğu ilk ve tek ülke olan El Salvador volkanik oluşumlardan elde ettiği jeotermal enerjiyle ilk Bitcoin'lerini çıkardı. Başkan Nayib Bukele, volkanik kaynaklardan jeotermal enerji elde etme konusunda da yolun henüz başında olduklarını söylerken ilk kazançlarını açıkladı.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle