Kripto Para

SpaceX erteledi: DOGE Ay’a Aralık’ta gidecek

  2021 yılında kripto para piyasasında görülen büyük rallinin mimarları arasında gösterilen Tesla ve SpaceX’in CEO’su Elon Musk’ın uzay şirketi SpaceX, uzun bir süredir beklenen DOGE-1 uzay görevini bazı teknik nedenlerden dolayı Aralık ayına erteledi. Söz konusu görev ile Ay’a Dogecoin (DOGE) gönderilecek.

  Dünyanın en zengini Elon Musk, 2021 yılının başlarında Twitter üzerinden yapmaya başladığı kripto para odaklı paylaşımlarla bu ekosistemde kendisine çok geniş bir alan buldu. Elektrikli otomobil üreticisi Tesla’nın ve Amerikan özel uzay şirketi SpaceX’in CEO’su olan Musk, kripto paralarla ilgili paylaşımlarında odak noktasına ise Dogecoin’i (DOGE) aldı. Tamamen bir şaka ürünü olan Dogecoin’e büyük bir sevgi besleyen Musk, bir görevle Dogecoin’i Ay’a göndermek istediğini daha önce açıklamıştı. Bu kapsamda adımları atılan DOGE-1 uzay görevi Aralık ayına ertelendi.

  DOGE-1 Görevi Neden Gerçekleşmedi?

  Elon Musk’ın uzay şirketi SpaceX’in uzun bir süredir DOGE-1 görevini başlatması bekleniyordu. Ancak bazı teknik nedenlerden dolayı bu görev Aralık ayına ertelendi. Söz konusu görev ilk olarak Mayıs 2021’de duyurulmuştu ve görevin, 2022 yılının ilk çeyreği içinde gerçekleştirileceği bildirilmişti. Bununla birlikte, açıklanan dönem gelip geçti ancak görev gerçeklemedi ve konuya ilişkin herhangi bir açıklama da yapılmadı. Özellikle bu görevi bekleyen Dogecoin yatırımcıları, söz konusu uzay görevini dört gözle bekliyordu. Söz konusu görevde yer alan Samuel Reid, konuya açıklık getirdi.

  Samuel Reid Gecikmenin Nedenini Açıkladı

  SpaceX’in “ödemesi tamamen Dogecoin ile yapılan ilk ticari Ay taşımacılığı” olarak tanıttığı söz konusu uzay görevinde yer alan Geometric Energy Corporation (GEC) şirketinin CEO’su Samuel Reid, yaptığı açıklama ile konu hakkında bekleyenleri bilgilendirdi. CNBC’nin uzay muhabiri Michael Sheetz’e açıklamalarda bulunan Reid, birincil yükün Amerikan uzay şirketi Intutive Machines’in “IM1” isimli uzay aracı olduğunu ve zaman ayarlamasının da buna göre yapıldığını, gecikmenin nedenin de bu olduğunu dile getirdi. Reid ayrıca DOGE-1 için SpaceX’e ödeme yapıldığını da doğruladı.

  SpaceX Dogecoin Ödemelerini Kabul Ediyor

  SpaceX, Elon Musk’ın yapmış olduğu açıklamalardan da bilindiği üzere ödemelerde Dogecoin kabul ediyor. Öte yandan SpaceX, bilançosunda Bitcoin (BTC) de bulunduruyor. Temmuz 2021 döneminde Elon Musk, Tesla ile birlikte SpaceX’in de Bitcoin yatırımı yapmış olduğunu söylemiş ve kendisinin de kişisel olarak Bitcoin, Dogecoin ve Ethereum (ETH) sahibi olduğunu açıklamıştı. Öte yandan Musk, geçtiğimiz haftalarda ise Dogecoin'e destek vermeye devam edeceğinin sözünü vermişti.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle