Kripto Para

Çin - Avrupa ticareti Blockchain ile güçleniyor

  Kripto para sektörünün de temelini oluşturan blockchain teknolojisinin kullanım alanları giderek yaygınlaşıyor. Yakın gelecekte pek çok sektörde göreceğimiz blockchain teknolojisi Çin ile Avrupa arasındaki ticarete güç katıyor…

  Geleceğin en önemli teknolojik gelişmelerinden biri olarak tanımlanan blockchain teknolojisi, her alanda kendine yer edinmeye başladı. Yeni kullanım durumları bulmaya devam ederken çeşitli sektörlerde bu teknolojinin sağlamış olduğu avantajlar öne çıkıyor. Son olarak kripto para basınında yer alan bilgilere göre Çin ile Avrupa arasındaki ticaret uygulamalarında da blockchain teknolojisi kullanılmaya başlandı.

  Edinilen bilgilere göre Çin ile Avrupa arasında ticareti sağlayan tren yolları üzerinden ticaret yoğunluğunu arttırmak için dağıtılmış defter teknolojisi (DLT) kullanılıyor. Bu teknolojinin kullanımı, özellikle taşımacılık sektöründe karşılaşılan maliyetleri ciddi oranda düşürmeye yaradığı için tercih edildi. Aynı zamanda Covid-19 salgını ortasında küresel ticaretin zarar görmeye başlaması sebebiyle de blockchain teknolojisinin faydalarından kazanç elde edildi.

  Ticaret Alanında Blockchain Teknolojisi

  Yakın dönemde Çin’in güneybatısında bulunan Sichuan Eyaletindeki önemli bir liman olan Chengdu Uluslararası Demiryolu Limanı’nda yenilikçi blockchain teknolojisi kullanılıyor. Bu sistem Çin Sanayi ve Ticaret Bankası (ICBC) tarafından başlatılan Sino – Europe Trade Link 2.0 ağının yeni bir sürümü olarak faaliyete geçti.

  Güncellenen bu platform sayesinde işletmeler doğrudan bankadan fon toplayıp ticaret ve taşımacılık maliyetlerini düşürebilme fırsatı elde ediyor. Bu sayede dış ticaret şirketlerinin ihtiyaç duydukları nakit akışları da hız kazanarak ticari faaliyetlerdeki verimlilik arttırılıyor. Blockchain teknolojisinin ticari alanlarda kullanımının gelecekte giderek artacağı düşünülüyor.

  Banka ve Müşteriler İçin Koruma

  Chengdu Uluslararası İç Liman İşletme Ltd. Şti. Chen Ran, konuyla ilgili yapmış olduğu açıklamasında sistemin faydalarına değindi: “2007 ile karşılaştırıldığında, artık lojistiği takip etmeye ve kargo hasarı riskini önemli ölçüde azaltmaya yardımcı olabilecek blockchain, Nesnelerin İnterneti ve büyük veri desteğine sahibiz. Yani hem bankalar hem de müşteriler için daha iyi koruma var.” Blockchainin değişmezlik özelliği, yenilikçi fikirlerle onu lojistik ve tedarik zinciri odaklı kullanım durumları için ideal hale getiriyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle