Kripto Para

SEC Başkanı’ndan kripto para uyarısı!

  ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) Başkanı Gary Gensler, Meclis Tahsisat Komitesi tarafından düzenlenen gözetim oturumuna katıldı. Gensler oturumda Demokratik Kongre üyesi Mike Quigley’e, federal menkul kıymetler yasalarına tabi tutulabilecek birçok kripto para biriminin olduğunu söyledi.

  ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), aslında geçtiğimiz yıllarda da kripto para sektörüne yönelik düzenleme ve denetleme adımları atarak gündeme gelmişti. Ancak SEC’nin kripto para sektörü üzerindeki gölgesi, Aralık 2020’den bu yana Ripple davası ile birlikte daha çok hissedilir oldu. O dönemde SEC’nin başkanlık görevinde Jay Clayton bulunuyordu ve Ripple davasının açılmasını Clayton sağlamıştı. Dava, XRP’nin menkul kıymet olduğu iddiası ile açılmıştı. SEC’de başkanlık görevi el değiştirdi ve göreve Gary Gensler getirildi.

  “Biz Sadece 75 Tanesi İçin Harekete Geçebildik”

  Gary Gensler’in daha önce kripto paralar konusunda üniversitede ders vermiş olması, onun bu davaya ve kripto paralara yaklaşımının daha ılımlı olacağı yönünde bir düşünce oluşturmuştu. Ancak dava devam ediyor ve SEC’nin kripto para sektöründeki etkinliğini azaltmadığı görülüyor. Gensler, Meclis Tahsisat Komitesi tarafından düzenlenen gözetim oturumuna dahil oldu. Başkan burada Demokratik Kongre üyesi Mike Quigley’e, federal menkul kıymetler yasalarına tabi tutulabilecek birçok kripto para biriminin olduğunu söyledi. Konuya ilişkin olarak Gensler’in ifadeleri şöyle:

  “Menkul kıymetler yasasına giren birçok kripto paranın olduğunu söylemekte haklısınız. Ajansımız da yasaları uygulamaya çalışıyor. Fakat binlerce kripto para var ve biz sadece 75 tanesi için harekete geçebildik. Şu anda yasalara uyumlu olmayan başkaları da var.”

  Gensler Varlık Yöneticilerinin de Yasalara Tabi Tutulabileceğini Aktardı

  Gary Gensler, yazılı olarak sunduğu açıklamasında kayıt dışı menkul kıymet yatırımı yapan varlık yöneticilerinin de incelemeye alınabileceğini belirtti. Gensler’in konuya ilişkin ifadeleri şöyle:

  “SEC sermaye artırmak ya da menkul kıymet işlemleri yapmak için ilk madeni para tekliflerini kullananların federal menkul kıymetler yasalarına uyması gerektiği konusunda, piyasadaki katılımcılara yaptığı iletişimlerde tutarlı davranmıştı. Bu varlıklara yatırım yapan varlık yöneticileri de menkul kıymet yasalarına tabi tutulabilir.”

  Gary Gensler, şu anda kripto sektöründeki yasal boşlukların giderilmesi için, ABD’deki diğer federal kurumlar ile görüşmeler gerçekleştiriyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle