Solana (SOL) Coin Nedir? Nasıl Alınır?

  Son dönemde popüler kripto paralardan, staking işleminde de iyi bir kazanç sunan SOL Coin hakkında bilgileri sizin için topladık. Solana ağında kullanılan SOL Coin nasıl alınır, avantajları ve dezavantajları neler, analistlerin onun için yorumları ne sorularına bu yazımızda yanıt bulmaya çalışacağız. 

  Solana (SOL) Coin Nedir?

  SOL Coin, ölçeklendirilebilirlik açısından yüksek performanslı Solana ağını yerel kripto para birimidir. Solana prof of stake konsensüs mekanizmasına göre çalışan bir blockchain projesidir. SOL Coin kriptografik bir saate göre işleme girer.

  SOL Coin, 4. nesil Blockchain olan Solana ağında çalışan, farklı kripto para birimleriyle ödeme yaparak işlem hızını yükseltebilen bir altcoindir. Solana ağında ne kadar fazla SOL Coin bakiyesine sahip olunursa o kadar fazla kar elde etme şansı bulunur. Çünkü staking SOL Coin’i ağa bağlayarak yapılır. 

  Projenin Amacı ve White Paper

  Solana (SOL) Coin projesinin amacı ölçeklendirilebilirlik sorununu ortadan kaldırmaktır. Ethereum ağında bu sorunun gidermek için işlem ücretlerini yükseltme tekniği izlenir. Solana projesinde ise tamamen farklı 4 nesil Blockchain inşa edilerek ölçeklendirilebilirlik düzeyi yüksek ağ yaratılmıştır. İşlem masrafları düşüktür.

  Solana her bir kullanıcı işleminde zaman damgası adı verilen sistemleri kullanır. Bu damgalar ile blok oluşumunu ve onayları bir sıraya sokarak seri şekilde ilerler. Burada ama merkeziyetsiz sistem deneyimini yatırımcıya en iyi şekilde yaşatmaktır. Proje hakkında daha geniş bilgi almak için https://whitepaper.io/coin/solana şu linke tıklayarak White paper’a ulaşabilirsiniz.

  Solana Coin Yorum

  Yatırımcılar ve analistler SOL Coin hakkında pozitif yorumlar yapıyorlar. Yorumlar daha çok SOL Coin’in sunduğu güvenliğe değinilmiştir. Analistler SOL Coin işlemlerinde güvenliğin ekosistemde yer alan kullanıcılarca üst düzeye çıkarılabildiğini açıklıyorlar. Ağda doğrulayıcı olanlar SOL Coin işlemlerine onay verdikten sonra, doğrulayıcı olmayan diğer kullanıcılar node’ların işlemi onaylamayı hak edip etmediklerine karar verebiliyorlar. Analistler bu yöntemle, herkesin ağ güvenliğini yükseltme işlemine katılabildiğini vurguluyorlar.

  SOL Coin Geleceği Ne Olur?

  SOL Coin geleceği parlak görülen kripto para birimleri arasındadır. Cactus, Credible Crypto gibi analistler SOL Coin’in 2021 senesi ikinci periyodunda değer kazanabileceğini açıklıyorlar. 2021 yılı ilk yarısını ise fiyat düşüşüyle kapatabileceğini düşünüyorlar. 2021 ikinci yarınsında SOL Coin’in 45 dolar ile 50 dolar bandı arasında fiyatlanabileceğini ifade ettiler. 

  Solana Coin Fiyatı Ne Kadar?

  Şuan itibari ile kripto para borsalarında 1 SOL coin fiyatı %solana+try% TL. Döviz cinsinden ise %solana+usd% Dolar olarak borsalarda alıcı bulmaktadır. Son olarak, Solana fiyatı 24 saatte %solana+yuzde%.

  Bu fiyat piyasa volatilitesine göre anlık değişebilir. Güncel fiyat takip edilmeden kripto para alım-satım pozisyonlarının belirlenmesi önerilmez.

  SOL Coin Nasıl Alınır?

  Solana (SOL) Coin almak için yapılacaklar:

  • 1. Adım: SOL Coin, Binance, Huobi Global, FTX gibi hemen hemen bütün kripto para borsalarında işleme girer. İlk olarak bu borsalardan birisine giriş yapılmalıdır.
  • 2. Adım: Ardından ilk adımda üyelik gerçekleştirmeli daha sonra KYC onay işlemleri tamamlanmalıdır. Bu işlem için çeşitli kimlik bilgileri talep edilebilir.
  • 3. Adım: KYC onayları tamamlandıktan sonra borsada “para yatır“ sekmesi tıkayıp, hesap cüzdanına itibari para veya kripto para transfer edilir.
  • 4. Adım: Hesapta bakiyenin oluşması ardından, SOL Coin paritesinin bulunduğu işlem sayfasına gidilmelidir.
  • 5. Adım: Satın alım sayfası üzerinden avantajlı bir fiyattan veya o anki işlem fiyatında SOL Coin alım emri verilir.
  • 6. Adım: İşlemle alınan SOL Coin miktarı hesaba bağlı sanal cüzdanda saklanabilir veya daha güvenli bir saklama için donanım cüzdana bakiye transferi yapabilirsiniz.

  Bu işlem aşamalarını doğru izlediğinizde SOL Coin alımını tamamlarsınız.

  Avantajları Neler?

  SOL Coin avantajları şunlardır:

  • Yüksek ölçeklendirilebilirlik: Solana ağı ölçeklendirilebilirlik açısından yüksek performanslıdır. Bu yüzden Ethereum ağında olduğu gibi ağda sıkışıklığa yol açmaz. SOL Coin ile yapılan işlemlerde emir onayı hızlı alınır, bekleme süresi düşer.
  • Yüksek Güvenlik: Solana hem ağdaki güvenlik protokolünü kullanır hem de kullanıcıların oyları ile işlem onayı yapacak olan nod’u seçer. SOL Coin işlemlerinde güvenlik ön plandadır.
  • İstikrar: SOL Coin fiyat hacmine bakıldığında yükseliş trendlerine girdiği süreçte istikrar açısından iyi performans gösterdiği görülür. 
  • Yüksek Pasif Gelir Kazancı: SOL Coin sahipleri SOL Coinlerini Solana ağına bağlayarak biriktirirler. Bu yöntemde vade sonunda elde edilen coin kazancı yükselir.

  Dezavantajları Ne?

  SOL Coin dezavantajları:

  • Saldırı Riski: SOL Coin sanal cüzdanda saklanırken, kripto para borsalarına gelebilecek olası saldırıların riski altındadır. Bu yüzden donanım cüzdanda saklanması tercih edilir.
  • Zorlu Madencilik Şartları: SOL Coin işlemlerinin güvenlik unsurların kullanıcıların oy vermek hakkı vardır. Kullanıcılar oy ile onay verecek nod’u seçerler. Madencilik yapmak için işlem onayı hak etmek gerekir. Koşullar zorlaşır.

  Sonuç

  Solana projesi ve SOL Coin 2021 ikinci yarısında değer kazanması beklenen altcoinler arasında bulunuyor. Bu altcoin güvenliği, hızı ve ölçeklendirilebilir modeli ile öne çıkmakta.

  2021 ikinci yarısında daha fazla alım talebini karşılayabileceği düşünülen SOL Coin’in son günlerin de en popüler kripto paraları arasına girmeyi başardı. Elbette henüz 1 yıllık mazisi olduğundan yapacağı yeni fiyat hareketleri de tamamen projenin özelliklerine göre şekillenecek. Yatırımcı olarak sizlere tavsiyemiz SOL Coin hakkında güncel haberleri sıkı bir şekilde takip etmeniz olacaktır.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle