Kripto Para

Kripto Para Günün Haber Özeti – 29 Mayıs 2021

  Bitcoin ve kripto para piyasasının genelinde yaşanan düşüş, 29 Mayıs Cumartesi gününde de etkisini gösterdi. Son dönemde toparlanma çabası içine giren ancak 40 bin doların üzerinde kalıcı olamayan BTC fiyatındaki satışlar hız kazandı.

  Bitcoin ve altcoin fiyatlarında satış baskısı yaratan günün önemli gelişmelerini ve fiyat hareketlerini özel haberimizden takip edebilirsiniz.

  Günün En Önemli Bitcoin ve Altcoin Gelişmeleri

  ABD, kripto para regülasyonlarında ilk adımları atmaya hazırlanıyor. ABD Hazine Bakanlığı tarafından Joe Biden’ın 2022 yılına ilişkin bütçe önerisi yayınlandı. Bu öneride kripto para piyasasındaki kaygıların giderilmesi için borsalar ve saklama cüzdanları da dahil olmak üzere aracı kurumların yükümlülüklerinin genişletileceği açıklandı.

  Çinli kripto para araştırmacısı Colin Wu, Bitcoin fiyatındaki düşüşe sebep olan 2 faktör bulunduğunu açıkladı. Deneyimli araştırmacıya göre bunlardan ilki, Avustralya’daki vergi kuruluşunun kripto para sahiplerine yaptığı ek vergi uyarısı oldu. İkincisi ise Çin hükümetinin son dönemde aldığı önlemlerin neticesinde oluşan satış baskısı sebep gösterildi.

  Tanınmış Bitcoin düşmanı ve Euro Pacific Capital CEO’su Peter Schiff, son paylaşımında mevcut BTC fiyatındaki gerilemenin devam edeceğini söyledi. Ünlü yönetici, yakında yeni bir kripto para kışının gelmesini bekliyor. Guggenheim Partners baş yatırım uzmanı Scott Minerd, yatırımcıların hafta sonunda volatiliteli piyasaya hazırlıklı olmaları gerektiğini söyledi.

  Bitcoin vadelileri fonlama oranının (funding rate) da BTC fiyatında olduğu gibi düşüş eğilimi göstermeye başladı. Glassnode verilerini inceleyen uzmanlar, BTC piyasasında negatif fonlama görülmesini, yatırımcıların ve traderların short pozisyon açmalarına bağladı.

  Büyük kripto para fonu Grayscale, yalnızca bir günde 2,1 milyar dolarlık kripto varlığını kaybetti. Kripto para sektörünün deneyimli analistleri, Grayscale fonlarından çıkan kripto paraların sadece son haftalarda değil aylar öncesinden başladığını ifade etti. Çin’de kripto para sektörüne alınan önlemlerden sonra İç Moğolistan içerisindeki kaçak Bitcoin ve kripto para madenciliğini bitirmeyi hedefleyen duyuru yayınlandı.

  Günün En Önemli Bitcoin ve Altcoin Fiyat Hareketleri 

  Borsalardan gelen güncel verilere göre kripto para basınına yansıyan olumsuz haberlerin etkisi ile BTC fiyatındaki düşüş hız kazandı. Bitcoin fiyatında yüzde 7’nin üzerinde kayıp yaşanırken 34 bin dolar seviyesine kadar geri çekilme görülüyor. ETH, BNB, ADA ve XRP gibi popüler altcoin fiyatlarında da yüzde 10 civarındaki düşüşler yatırımcıları tedirgin ediyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle