Kripto Para

Sürpriz yok! VanEck Bitcoin Spot ETF’ye SEC’ten üçüncü ret

  SEC, yine bir Bitcoin Spot ETF’sine geçit vermedi! 10 Mart tarihli VanEck Bitcoin spot ETF teklifini bir kaz daha reddeden SEC, aynı ETF’yi tam üçüncü kez kapısından geri çevirmiş oldu.

  ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) bir Bitcoin (BTC) spot ETF’sine daha geçit vermedi! Başvusu yapılan VanEck Bitcoin Spot ETF’si önceki gün SEC’yen üçüncü kez ret yanıtı alarak kapıdan döndü.

  SEC Sürprize Yer Vermedi!

  SEC, 24 Haziran 2022’de ilk kez ortaya atılması ile birlikte ret yanıt verdiği VanEck’in borsa yatırım fonunu, bir yıldan kısa bir sürede üçüncü kez reddetti. Cboe BZX Borsasının listelemeyi amaçladığı fonu gerçekleştirilen bir kural değişikliği de kurtaramazken, SEC’in 2017 ve 2021 yıllarından bu yana tutumunu değiştirmediğini tüm piyasa görmüş oldu.

  SEC, temel sorun olarak ETF sağlayıcılarının piyasa manipülasyonunu önleyebileceklerini ispat etmemelerini gösteriyor. Bu sağlayıcıların önemli bir büyüklükte piyasa ile gözetim paylaşım anlaşmasına sahip olduklarını göstermemeleri ise kısmen SEC’i haklı gösteriyor. Fakat SEC’in gerçek ret nedeni ardında kripto piyasalarına karşı sert tutumu olduğu da tüm piyasanın kabul ettiği bir gerçek. Çünkü SEC, pek çok ETF için ret yanıtı verdi ve sektöre yönelik düzenleyici baskısını her fırsatta göstermekten çekinmedi.

  SEC İçinde Karara Muhalifler Var!

  SEC daha önce Ark Invest, Valkyrie Invest ve Wisdomtree gibi firmaların da benzer başvurularını reddetmişti. Dün verdiği retle aynı ETF’yi üçüncü kez kabul etmeyen komisyonun içinde muhalif sesler de yok değil!

  SEC her ne kadar kendince haklı bir gerekçe gösterse de Hester Peirce ve Mark Uyeda, düzenleyicinin son kararını eleştirmekten çekinmedi. İki isim SEC üyesi ve ilgili ürüne verilen ilk ret yanıtı verilmesinin ardından 6 yıl geçmesine karşın benzer bir tutum sergilenmesini kabul edilmez buluyorlar.

  Grayscale Bir Dönüm Noktası Olabilir Mi?

  SEC’in ETF’lere yönelik tutumundan Grayscale de nasibini almıştı. Fakat Grayscale kararı mahkemeye verdiğinde ise mahkeme, SEC’ten ret nedenini talep ederek verdiği kararı sorgulama anlamında önemli bir ilke imza attı. SEC’in içinde iki çatlak ses de düşünüldüğünde, ilerleyen süreçte komisyonun direncinin kırılabileceği ihtimali güçleniyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle