Kripto Para

Norveç kripto para sahiplerinden vergi istiyor

  Norveç Vergi İdaresi (NTA), Norveç’in vergi beyannamesi vermek için son tarih olan 30 Nisan’dan önce, kripto para yatırımcılarına yönelik bir uyarı metni yayınladı. Uyarıda, kripto para sahiplerine vergi ödemeleri konusunda tavsiyeler verildi.

  Kripto paraların değerinin kısa sürede hızla artması, yatırımcıların kripto paraları artık yoğun olarak “değer saklama aracı” olarak görmesi gibi etkenler, kripto paraların benimsenme hızını artırdı. Artık dünyanın dört bir yanında insanlar kripto paralar ile ilgili hale geldi ve yatırımcıların sayısı da gün geçtikçe artış gösteriyor. Hükümetler kontrolünde olmayan kripto paralar, böylesine büyük bir ilgi ile karşılaştıkça, hükümetler de sektörü kontrol altında tutmak adına adımlar atmaya başladı.

  Daha önce bu alanda birçok hükümet, kripto para yatırımcılarına yönelik adımlar atmıştı. Çin, Hindistan, Türkiye, İngiltere, Rusya gibi ülkelerin ardından Norveç de bu kervana katılmaya hazırlanıyor. Norveç Vergi İdaresi (NTA), Norveç’in vergi beyannamesi vermek için son tarih olan 30 Nisan’dan önce kripto para yatırımcılarına yönelik bir uyarı metni yayınladı. Uyarıda, kripto para sahiplerine vergi ödemeleri konusunda tavsiyeler verildi.

  Norveç’te Kripto Para Kullananların Sadece %2’si Beyanda Bulundu

  NTA tarafından 21 Nisan tarihinde yayınlanan uyarı metnine göre, Norveç hükümeti 2020 yılında kripto para alıp-satan, kripto para sahibi olan vergi mükelleflerine, kripto para için vergi ödemelerini tavsiye etti. NTA, kripto para sahiplerinin %2’sinin 2019’da kripto para beyanında bulunduklarını ifade etti. NTA tahminine göre 235 bin kişiden yalnızca 4 bin 700 kişi beyanda bulundu.

  NTA Yetkilisi Marius Johansen’in Açıklamaları

  Ortaya koyulan hesaplama ve yapılan açıklama sonrasında NTA Kıdemli Başdanışmanı Marius Johansen açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

  “Boşluğun büyük kısmının, bazı kripto para sahiplerinin yanlışlıkla kripto para biriminin vergi beyannamesinde, daha önce doldurulmuş olduğunu varsaymalarından ve bunu beyan etmesi gerekenlerin kendileri olmadığını düşünmelerinden kaynaklı olduğunu düşünüyoruz.”

  Norveç’te kripto paralardan elde edilen kazanç olarak görülen gelir, ABD’deki sermaye kazancına benzer şekilde %22 oranında belirleniyor. Norveçli vergi mükellefleri, kripto para yatırımlarından dolayı bir zarara uğramamışsa 2020 dosyalarında kesinti ile karşılaşabilirler. NTA, kripto kazançlarını anonim olarak belirtmeyen kişilerin tespit edilmesinin zannedildiğinden daha kolay olduğunu ifade ederek mükellefleri açıkça uyardı.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle