Kripto Para

eBay’den kripto paralara yeşil ışık! NFT’lere izin verecek

  Reuters haberine göre eBay, NFT (non-fungible-token) sektörüne dahil olan ilk büyük e-ticaret şirketi oluyor. Habere göre eBay artık NFT alım-satımlarına izin verecek. Şirketin yeni hizmeti, ilk aşamada belli kategorilerdeki satıcıların erişimine sunulacak.

  Kripto para sektörü 2021 yılında adeta altın çağını yaşıyor. Covid-19 salgını, kurumsal şirketlerin kripto para yatırımları, ödeme platformlarının kripto para piyasasına adım atması gibi nedenlerle geçtiğimiz yıl sektöre duyulan ilgi artmaya başladı. Artan bu ilgi ile Aralık 2020’de Bitcoin (BTC) 20 bin dolarlık rekorunu kırdı. Bu aşamadan sonra tüm dünyada kripto paralara duyulan ilgi zirve noktalarına doğru tırmanmaya başladı. Kripto para birimlerine duyulan ilginin bir kısmı 2021 yılında NFT (non-fungible-token) sektörüne kaymaya başladı.

  Dünyaca ünlü birçok isim NFT koleksiyon ürünlerini belli platformlardan satışa çıkararak dikkat çekti. Birçok ünlü ismin adım attığı bu sektöre büyük şirketler de kayıtsız kalmadı. Şimdi ise e-ticaret devi eBay büyük bir atılım gerçekleştirerek NFT sektörüne adım attı. Reuters haberine göre eBay, NFT sektörüne giren ilk büyük şirket olacak. Şirket, NFT alım-satımına izin vermeye hazırlanıyor.

  eBay Kıdemli Başkan Yardımcısının Açıklamaları

  eBay’ın NFT hizmeti ilk aşamada sadece belli kategorilerdeki satıcıların erişimine sunulacak. Şirketin Kıdemli Başkan Yardımcısı Jordan Sweenam eBay’da NFT hizmetinin sunulacağının sinyallerini verdi. Sweenam konuya ilişkin olarak “eBay önümüzdeki aylarda Blockchain tabanlı koleksiyonlar içeren yeni hizmetleri kullanıcılarına sunmaya hazırlanıyor.” sözlerini dile getirdi.

  eBay’ın Daha Önceki Kripto Para Sinyalleri

  Sweenam’ın açıklamalarının yanı sıra geçtiğimiz haftalarda benzer bir sinyali eBay CEO’su Jamie Iannone vermişti. CEO, şirketin kripto paraları ödeme yöntemi olarak kabul etmeyi düşündüklerini ifade etmişti. eBay’ın kripto para sektörüne iki koldan girecek olması, piyasada büyük bir heyecan yarattı. Zira bu durum, birçok kripto para biriminin değer artışı yaşamasında etkin bir rol oynayabilir.

  NFT Sektörüne İlgi Büyüyor

  NFT sektörünün piyasa değeri 28 milyar doları aştı. Üstelik bu miktar gün geçtikçe artmaya da devam ediyor. NFT sektörünün önde gelen platformlarından birinin NBA Top Shot olduğu biliniyor. Öte yandan Rarible ve Opensea gibi platformlar da NFT pazarında yer alıyor. Geçtiğimiz günlerde Binance borsası da kendi NFT platformunu oluşturacağını açıklamıştı.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle