Kripto Para

Goldman Sachs CEO’sunun Bitcoin açıklamaları

  ABD merkezli dev banka Goldman Sachs CEO’su David Solomon, katıldığı programda Bitcoin (BTC) ve kripto paralara ilişkin açıklamalarda bulundu. Solomon, kripto paralara talep gösteren müşterileri için “destek olmanın yollarını aradıklarını” ifade etti. Goldman Sachs’ın aylar öncesinde kripto para karşıtı bir banka olduğu ve sonrasında fikrini değiştirdiği biliniyor.

  Kripto para piyasalarında lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) Aralık 2020 döneminde büyük rallinin ilk adımlarını atmıştı. O dönemlerde piyasalarda yaşanan yükselişler sırasında birçok ünlü isim, CEO ve kuruluş tarafından Bitcoin ve kripto paralara ilişkin açıklamalar geldi. 

  Söz konusu dönemde ABD merkezli bankacılık devi JPMorgan analistleri, Bitcoin’in ilerde altının yerini alacağını ifade etti. JPMorgan kanadından gelen açıklama sonrası Goldman Sachs ise o dönemde bunun kesinlikle olmayacağını dile getirdi.

  Ancak daha sonrasında Goldman Sachs, Bitcoin yükselişlerini sürdürünce fikrini değiştirdi. Bununla birlikte Goldman Sachs müşterilerden talep gelmesi durumunda kripto para alanında tekrar adım atabileceklerini ifade etti. Geçtiğimiz haftalarda ise banka, 2018 yılında açılan ve ardından kapatılan Bitcoin masasını tekrar faaliyete soktu.

  Regülasyon Çalışmaları İçin “Kayda Değer Kısıtlamalar” Tanımlaması

  Goldman Sachs’ın kripto para hizmetlerine yeniden başlaması bir heyecan uyandırdı. Yaşanan gelişmelerin ardından bankanın CEO’su David Solomon CNBC’de Squawk Box programına konuk oldu ve konuya ilişkin açıklamalarda bulundu.

  David Solomon, programda Bitcoin ile ilişkili planlarını aktardı. Son günlerde sık sık çeşitli ülkelerde gündeme gelen regülasyonlar adına konuşan Solomon, ilgi çekici ifadeler kullandı. Solomon, ABD’deki regülasyon çalışma hazırlıkları için “kayda değer kısıtlamalar” tanımını kullandı. Kripto paralara ilişkin düzenlenen yasal kısıtlamalar ile birlikte Solomon, Goldman Sachs bankasının “kurallara göre” hareket ettiğini ifade etti.

  Solomon: “Kripto Para Alanında Hizmetlerimiz Sınırlı”

  2018 yılında banka bünyesinde Bitcoin masası açan ve ardından bu masayı kapatan Goldman Sachs, müşteri talebine göre bu alanda hareket ediyor. Solomon, sektöre adım atmak isteyen müşterileri için “custody” hizmeti verebileceklerini açıkladı.

  David Solomon, bir banka olarak kripto para alanında verebilecekleri hizmetlerin sınırlı olduğunu vurguladı. Ancak yine de Solomon, müşterilerden gelen taleplere göre onlara “destek olmanın yollarını aramaya” devam edeceklerini ifade etti.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle