Kripto Para

BTC-e’nin kurucusu 5 yıllık hapis cezasına çarptırıldı!

  Bir zamanlar “Mr. Bitcoin” lakabı ile tanınan Rus yatırımcı ve girişimci Alexander Vinnik’in 5 yıllık hapis cezası Paris’te onaylandı. Rus haber ajansı TASS haberine göre Alexander Winnik, kara para aklama suçlaması ile hapis cezasına çarptırıldı.

  Rus haber ajansı TASS haberine göre Rus yatırımcı ve girişimci Alexander Vinnik, Paris Temyiz Mahkemesi kararı ile “kara para aklama” suçundan dolayı 5 yıllık hapis cezasına çarptırıldı. Vinnik’in, artık faaliyet göstermeyen, eski kripto para borsası BTC-e’yi işlettiği ve bu platform aracılığıyla kara para akladığı iddia edilmişti. Öte yandan davada mahkeme, 100 bin dolarlık tazminat talebini de reddetti. Savcılık daha önce Vinnik’in bu tazminatı ödeyebileceği konusunda şüphelendiğini belirtmişti.

  Vinnik Rusya’da Kalmak İstiyor

  Yazılım uzmanı Alexander Vinnik, 2017 yılında Yunanistan’da tatil yaptığı sırada, ABD’nin talebi ile 25 Temmuz tarihinde gözaltına alınmıştı. Vinnik, söz konusu dönemde kurucusu olduğu BTC-e platformu üzerinden 4 ile 9 milyar dolar arasında kara para aklamakla suçlanmıştı. 2017 tarihinden bu yana Yunanistan’da tutulan Vinnik, Yunanistan Devlet Konseyi kararıyla bu yıl Ocak ayında Fransa’ya iade edilmişti. Medyaya yansıyan bilgilere göre hem ABD hem de Rusya Vinnik’in kendilerine iade edilmesini talep ediyor ve Vinnik de tercihini kendi ülkesinden yana kullanmak istiyor.

  BTC-e 2013’te Dünyadaki BTC Ticaretinin Yüzde 3’ünü Yapıyordu

  Alexander Vinnik’in üzerinden kara para aklamakla suçlandığı BTC-e platformu 2011 yılında Vinnik ve Alexandr Bilyuchenko tarafından kurulmuştu. Kripto para borsalarının yaygın olmadığı o dönemde hızla büyüyen BTC-e, 2013 yılında tek başına dünyadaki Bitcoin (BTC) ticaretinin %3’lük kısmını tek başına yapar hale gelmişti. 2017 yılına kadar hizmet veren platformda Rus rublesi ve Euro karşılığında Bitcoin, Litecoin, Ethereum, Dash, Peercoin, Namecoin ve Novacoin alım-satımları yapılıyordu.

  Vinnik ve BTC-e Hakkındaki Diğer İddialar

  2014 yılında bir başka Bitcoin odaklı kripto para borsası Mt. Gox, bir hack saldırısına uğramış ve 800 bin Bitcoin’i çaldırmıştı. BTC-e platformunun, bu saldırıdan ele geçirilen paraları da akladığına yönelik suçlamalar gündeme gelmişti. Ayrıca 5 yıl hapis cezasına çarptırılan Alexander Vinnik’in, şimdilerde çok sık gündeme gelen fidye yazılımın da geliştiricilerinden biri olduğu iddia ediliyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle