Kripto Para

SEC-Ripple davasında en kritik gün geldi!

  ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile Ripple arasında Aralık 2020’den bu yana devam eden davada önemli gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. Dava artık süreç olarak en kritik tarihlere geldi. Eylül ayında da SEC-Ripple davasını kritik gelişmeler bekliyor.

  Bilindiği gibi ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), 22 Aralık 2020’de Ripple’a, CEO Brad Garlinghouse’a ve kurucu ortağı Chris Larsen’a 1,3 milyar dolarlık dava açtı. SEC, XRP’nin menkul kıymet olduğunu iddia ederek, Ripple’ın geriye dönük XRP satışlarının suç teşkil ettiğini öne sürdü. Ripple bu suçlamaları kabul etmedi ve XRP’nin menkul kıymet olmadığını savundu. Devam eden davada, bu iddiaların sonuca ulaşması, davayı da sonuçlandıracak. Eylül ayında bu konuya ilişkin olarak kritik gelişmeler yaşanacak.

  Davanın En Kritik Tarihi Geldi

  Davayı en başından bu yana yakından takip eden ve Ripple destekçisi olan Avukat James Filan, zaman zaman Twitter üzerinden davaya ilişkin önemli bilgiler paylaşıyor. Dava takviminden, dava sürecindeki önemli gelişmelere kadar birçok bilgi paylaşan Filan’ın daha önce paylaştığı takvimde en önemli tarihlerden birinin 14 Eylül günü olduğu görülmüştü. Artık saatler kalan bu tarih için davadaki her iki taraf da oldukça heyecanlı. 14 Eylül tarihinde SEC, Ripple’ın talebi üzerine davanın hakimi Sarah Netburn’e bir konuda çeşitli belgeler sunacak.

  SEC, Talep Edilen Dosyaları Değiştirebilir

  Ripple, SEC’nin XRP işlemlerine yaklaşımı ile Ethereum (ETH) işlemlerine yaklaşımını kıyaslamak istiyor. ETH ile XRP’yi aynı kefede tutan Ripple, SEC’nin bu konuda çifte standart uyguladığına inanıyor. Bu nedenle de Ripple, SEC’nin 2018 yılına kadar çalışanlarına ETH ve XRP işlemleri konusunda izin verip vermediğini görmek istiyor. Ripple’ın talebi üzerine SEC’den istenen belgeler 14 Eylül’de bazı dosyaların bazı bölümleri “değiştirilmiş olarak” mahkemeye sunulacak. Netburn’ün incelemeleri sonrası, dosyalarda uygun görülen bölümler kamuoyu ile paylaşılacak.

  14 Eylül’de Başka Neler Olacak?

  Ripple, SEC’nin sunacağı dosyalarda istediği gibi eksik bilgi sunabileceğini düşünüyor. SEC, gerçekten de istemediği bölümleri (varsa) mahkemeye sunmayabilir. Bu olası durumda da Ripple, SEC’den istediğini alamayabilir. Öte yandan 14 Eylül tarihinde bir başka gelişme de Ripple kanadında yaşanacak. Ripple CEO’su Garlinghouse, bu tarihte mahkemeye ifade verecek. Kurucu ortağı Chris Larsen da 20 Eylül tarihinde ifade verecek.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle