Kripto Para

SEC-Ripple davası 17 Şubat’ta tamamen bitebilir!

  ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile Ripple arasındaki “kayıtsız menkul kıymet satışı” davasında hem SEC için hem de Ripple için 17 Şubat günü en kritik tarihlerden biri olacak. Mahkeme, geçtiğimiz günlerde “bazı mühürlü dosyaların” açılmasına karar vermişti. 17 Şubat’ta bazı kritik bilgiler ortaya çıkacak.

  ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC), Aralık 2020’de Ripple’a yönelik açtığı “kayıtsız menkul kıymet satışı” davası 1 yıldan uzun süredir devam ediyor. Zaman zaman her iki tarafın da lehine kararlar çıkan davada, geçtiğimiz günlerde mahkeme çok kritik bir karara daha imza atmıştı. Bununla birlikte bazı mühürlü dosyaların açılmasına karar verilmişti. Her iki taraf için de büyük önem taşıyan bazı kilit bilgiler bu kararla birlikte ortaya çıkacak. Söz konusu bilgilerin, 17 Şubat tarihinde mahkemeye sunulması bekleniyor. Ancak hem Ripple hem de SEC, bu bilgilerin kendi lehlerine olacağını öne sürüyor.

  SEC ile Ripple Arasında “XRP Konusunda Bilgi Alma” Savaşı

  SEC ile Ripple arasındaki davaya bakan hakimlerden Analisa Torres, geçtiğimiz günlerde bazı mühürlü belgelerin açılmasına karar vermişti. Bu bilgilerle birlikte Ripple şirketine geçtiğimiz yıllarda verilen bazı danışmanlık hizmetlerinin dokümanları açığa çıkacak. Ripple’ın, XRP’nin menkul kıymet olup olmadığı konusunda birçok avukatlık bürosuna başvuruda bulunduğu biliniyor. SEC ise Ripple’ın tam olarak bu konuda danışmanlık şirketleri tarafından birçok kez uyarıldığını iddia ediyor. Öte yandan Ripple ise kendilerine bu süreçte XRP’nin “menkul kıymet olmadığının” söylendiğini iddia ediyor.

  Ripple Dosyalar İçin Kendisine Güveniyor

  Torres’in verdiği kararla birlikte Ripple’ın hukuk danışmanı Stuart Alderoty yaptığı açıklamada “Bu belgeler 2012 yılında XRP’nin bir yatırım sözleşmesi olmadığın yönelik bir hukuki analiz raporu aldığımızı kanıtlayacak. Gerçekler ortaya çıkacak” demişti. Yani Ripple, 17 Şubat tarihi için bu konuda kendisine güveniyor. Ancak SEC ise Ripple’ın 2012 yılında XRP ile ilgili olarak ismi bu belgelerde saklı olan bir avukatlık bürosundan “XRP’nin menkul kıymet olduğu” yönünde bilgi aldığını ancak Ripple’ın bu bilgiye rağmen yoluna devam ettiğini iddia ediyor.

  Dava 17 Şubat’ta Tamamen Sonuçlanabilir

  Davalı isimlerden biri olan Ripple kurucu ortağı ve 2012 yılında Ripple’ın CEO’luğunu yapmış olan Chris Larsen, o yıllarda aldıkları bilgilerin ardından “aklı olan kimsenin XRP’yi menkul kıymet olarak görmeyeceğini” iddia etmişti. Sonuç olarak Ripple, XRP’nin “menkul kıymet olduğuna dair” bir bilgi almadıklarını, SEC ise Ripple’ın bu bilgiyi aldığını iddia ediyor. Bununla birlikte 17 Şubat tarihinde açılacak bu dosyalarda ortaya çıkacak olan bilgiler, davanın çok net şekilde nihai bir sonuca bağlanmasını sağlayabilir.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle