Kripto Para

SEC kripto borsalarını "Insıder Trading" hakkında uyardı

  Geride bıraktığımız Mayıs ayında basına sızan token listeleme ayrıntıları sonrası ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) hareket geçti! Borsalara yazan SEC, içeriden bilgi alım ve satım korumaları hakkında uyarılarda bulundu.

  Mayıs ayı içinde halka açık verilerin gösterdiğine göre bazı kripto yatırımcılarının borsalardaki token listelemelerine ilişkin içeriden bilgi aldığı ortaya çıkmıştı. Ortaya çıkan “insider trading” ile ilgili harekete geçen SEC, borsalara yazarak durum ile ilgili uyarılarda bulundu.

  OpenSea’nin Eski Müdürü Suçlanmıştı

  Birkaç hafta öncesinde OpenSea eski ürün müdürü Nathaniel Chastain, değiştirilemez token’ler (NFT’ler) ilgili içeriden bilgi ticareti yapmakla suçlanmıştı. Suçlama kripto para borsalarının piyasaya duyarlı bilgilerin sızmasını nasıl önlediğine yönelik endişeleri artırmış, FBI ise konunun peşinde düşerek soruşturma başlatmıştı.

  Dünyanın dört bir yanından düzenleyiciler ise perakende tüketiciler için Pazar bütünlüğü hakkındaki soruları nedeniyle borsaların üzerine gitmeye hazırlanıyor. SEC ise harekete geçerek borsalara gönderdiği yazıda “insider trading” önleme konusundaki tavsiyelerini iletti.

  SEC Ticaret Kurallarına Uyulmasını İstedi!

  OpenSea eski müdürü Nathaniel Chastain olayı yanında bir ay geriye gidildiğinde, bir Ethereum cüzdanının Coinbase’de henüz listelenmemiş bir token’den 400 bin dolarlık alım yaptığı ortaya çıkmıştı. Tüm dünyada endişeleri artıran bilgi sızıntısı ile ilgili harekete geçen SEC, borsalardan içeriden öğrenenlere karşı ticaret kurallarına uyulmasını ve yeterli korumaya sahip olmalarını istedi.

  SEC hangi borsaların bu konuya dahil edildiği bilgisini paylaşmazken, kendisine yöneltilen soruşturmaya yönelik soruyu da onaylamamayı tercih etti. SEC Başkanı Gary Gensler ile hatırlanacağı gibi Mayıs ayında verdiği röportajda, “Kripto borsaları, müşterilerinin önünde ticaret yapan platformların birçok zorluğuna sahip. Aslında, müşterilerine karşı Pazar payı yaptıkları için genellikle müşterileri aleyhine işlem yapıyorlar.” ifadelerini kullanarak esasen soruşturmayı bir ay öncesinde onaylamış oldu.

  Borsalar Kendilerini Savundular!

  Borsalar da sızan veriler karşısında harekete geçerken, FTX bu tür ihlallere karşı derhal harekete geçti ve çalışanların yaklaşan token listelerinden alım ve satım yapmalarını yasakladı! Coinbase CEO’su Brian Armstrong, “Coinbase içindeki birinin, bilerek veya bilmeyerek, yasadışı faaliyetlerde bulunan yabancılara bilgi sızdırma olasılığı her zaman vardır. Buna sıfır toleransımız var ve bunu izliyoruz.” dedi. Binance sözcüsü ise konu ile ilgili, “Güvenlik ekibimizin, bu tür davranışlarda bulunanları araştırmak ve sorumlu tutmak için izlediği, dahili sistemler de dahil olmak üzere uzun süredir devam eden bir süreç var” dedi.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle