Kripto Para

SEC BTC ETF başvurusu ile ilgili erteleme kararı verdi!

  ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), bugüne kadar yapılan hiçbir Bitcoin (BTC) ETF başvurusunu henüz kabul etmedi. Yapılan bazı başvuruları değerlendirme aşamasına alan SEC, bu kez de Valkyrie Digital Assets’in ETF başvurusunda, inceleme süresini uzattı.

  Bitcoin (BTC) ETF’i, BTC’yi takip eden ve geleneksel piyasa borsalarında ticaret yapan yatırım fonlarıdır. BTC ETF’lerinde kripto para borsalarını takip etmek gerekmez. BTC ETF’inde yatırımcılar fiyata kaldıraç sağlar ve BTC yatırımı yapabilir. BTC ETF’inde doğrudan Bitcoin’e yatırım yapılmaz. Henüz dünyada ender örnekleri olan BTC ETF’i Kanada ve Brezilya’da bazı şirketler aracılığıyla başlamış durumda. ABD’de yıllardır birçok BTC ETF başvurusu yapılmış olsa da ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), henüz bu başvuruların hiçbirini onaylamadı.

  Valkyrie’nin BTC ETF Başvurusu İçin Karar Tarihi 45 Gün Uzatıldı

  SEC’ye Bitcoin ETF’i için başvuruda bulunanlardan biri de Valkyrie Digital Assets şirketiydi. Valkyrie’nin Bitcoin ETF başvurusu için SEC’nin kararını 26 Haziran tarihinde açıklaması gerekiyordu. Ancak SEC tarafından 22 Haziran tarihinde yapılan açıklamada, bu tarihin 45 gün daha uzatıldığı ve 10 Ağustos 2021’e ertelendiği duyuruldu. SEC’nin, Bitcoin ETF’leri için 240 günlük süre uzatma hakkı bulunuyor ve bunun benzer örnekleri daha önce de yaşanmıştı.

  SEC’nin Daha Önceki Erteleme Kararları

  Yakın geçmişte SEC benzer bir açıklamada daha bulunmuştu. SEC, varlık yönetim şirketi VanEck’in BTC ETF başvurusunda da kamuoyundan daha fazla yorum alabilmek adına süreyi uzatmıştı. Böylece VanEck’in BTC ETF başvurusu için son karar tarihi 3 Ağustos 2021 olarak belirlenmişti. Bir diğer yandan aynı örnek WisdomTree şirketi için de yaşanmıştı. SEC, WisdomTree’nin BTC ETF başvurusunu da 45 gün uzatmış ve Temmuz ayının ikinci haftasına ertelemişti.

  Bugüne kadar SEC, yapılan hiçbir BTC ETF başvurusunu onaylamadı. Üstelik SEC, yapılan başvurularda incelemeye alınanların tamamında da hakkı olan 240 günlük sürenin tamamını da kullanmıştı. Şimdi ise SEC, benzer bir kararı Valkyrie için verdi.

  BTC ETF’nin Onaylanması Neden Önemli?

  Bitcoin ETF’nin onaylanması durumunda, Bitcoin de varlık olarak buradan fayda sağlayacaktır. ETF’in onaylanması durumunda BTC, trilyon dolarları aşan pazardan pay alır. Bu da BTC fiyatına ve haliyle kripto para piyasasına yansır.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle