Kripto Para

ABD’de kriptoya vergi tartışmaları: Senatör karşı çıktı!

  Kripto para sektörüne mesafeli ve nispeten karşıt bir tavırla yaklaşan ABD, yakın tarihte kripto paraların vergilendirilmesi için bir adım attı. Atılan vergilendirme adımı sonrası ABD Senatörü Pat Toomey, kripto para vergi raporlamalarının aceleye getirildiğini dile getirerek muhalif bir tutum sergiledi.

  Kripto para piyasaları büyüdükçe ülkelerden bu alana gelen tepkiler ve kripto paralara karşı alınan tavırlar da daha net şekilde belirlenmeye başladı. Birçok ülke kripto paralara yaklaşım konusunda bağımsız hareket ediyor. Zira Bitcoin (BTC) gibi kripto paraların herhangi bir merkezi yok ve her ülke bu konuda farklı bir tutum sergileyebiliyor. Dünyanın en büyük ekonomisi ABD ise kripto paralara daha mesafeli, temkinli ve nispeten karşıt bir tutum sergiliyor. Yakın tarihte ABD, altyapı çalışmaları için harcanacak olan masrafların bir kısmının, kripto para vergileriyle elde edilmesini gündeme getirmişti.

  Pat Toomey’nin Açıklamaları

  ABD’de altyapı çalışmaları için kripto para vergilendirmesi çalışmalarının gündeme gelmesi ile birlikte Senatör Pat Toomey bu konuda muhalif bir tavır ortaya koydu. Toomey, kripto para vergi raporlama standartlarını eleştirerek muhalif saflara katıldı. Konuya ilişkin olarak açıklamalarda bulunan Pat Toomey, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

  “Kongre, kripto paralar için alelacele bir şekilde tasarlanmış olan bu vergi raporlama prosedürünü, özellikle olası sonuçları tam olarak anlamadan aceleye getirmemeleridir… Basitçe söylemek gerekirse düzenleme işe yaramaz. Bunu düzeltmek için değişiklik teklif etmeyi planlıyorum.”

  Toomey, söz konusu yorumlarını kripto para lobisinden gelen muhalefete dahil olarak dile getiriyor. Zira kripto para toplulukları da söz konusu raporlama standartlarını uygulanamaz olarak tanımlıyor.

  Pat Toomey’nin Kripto Para Desteği

  Her ne kadar ABD’de politika yapıcılar genel anlamda kripto para karşıtı gibi görünüyor ve bu şekilde değerlendiriliyor olsa da Senato’da kripto para destekçisi isimler de bulunuyor. Bu isimlerden biri olan Pat Toomey, aynı zamanda Senato Bankacılık Komitesi’nin kıdemli bir üyesi olarak görev alıyor. Daha önce Pat Toomey, kripto paralar ile ilgili bir toplantıda, kripto para işlemlerini “Tüketiciler için daha ucuz, daha kolay ve daha hızlı” hale getireceğini dile getirmişti.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle