Kripto Para

SEC’den kritik talep! Ripple kanadı tedirgin

  ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) ile Ripple arasında devam eden davada kritik bir gelişme yaşandı. SEC, Ripple’ın yasa dışı XRP satışlarını ayyuka çıkarmak için Ripple çalışanlarının 1 milyondan fazla mesajının incelenmesini talep etti.

  22 Aralık 2020’de ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Ripple şirketine, CEO Brad Garlinghouse’a ve şirketin kurucu ortağı Chris Larsen’a 1,3 milyar dolarlık dava açtı. SEC, Ripple’ın 2013’ten yasa dışı XRP satışları yaptığını iddia etti. Bu noktada SEC, XRP’nin menkul kıymet olduğunu öne sürüyor. Davanın açıldığı günden bu yana SEC, Ripple üzerinde XRP baskısını hissettiriyordu. Mahkeme, dava sürecinde her ne kadar Ripple lehine daha çok karar vermiş olsa da bu kez SEC’nin talebinin, Ripple’ı köşeye sıkıştırabileceği düşünülüyor.

  SEC, Ripple’ı Köşeye Sıkıştırmak İstiyor

  Aralık 2020’den bu yana devam eden davanın nihai karara ne zaman bağlanacağı bilinmiyor. Ancak her iki taraf da davayı kazanmak için güçlü argümanlarını mahkemeye sunmaya devam ediyor. Bu kapsamda, daha önce sunulan argümanlara bakıldığında mahkemenin Ripple lehine sayılabilecek daha fazla karar verdiği görülüyor. Bu durum, XRP destekçilerinin umutla karşıladığı gelişmelerden biri. Ancak SEC’nin yeni talebi, Ripple’ın canını biraz yakabilir. Zira SEC, Ripple çalışanlarının 1 milyonu aşan mesajlarının incelenmesini talep etti.

  SEC, “Slack” Uygulamasının İncelenmesini İstiyor

  SEC, Ripple’ın yaptığı XRP satışlarının yasa dışı olduğu konusunda ısrarcı. Ripple ise bu aşamada en çok da satışları ABD dışında yapmış olma kozunu kullanıyor. Zira Ripple, ABD dışı XRP satışlarının görev yetkileri ABD ile sınırlı olan SEC’yi aştığını öne sürüyor.  Ancak SEC, bu konuda sessiz kalmak istemiyor. Bu nedenle de SEC avukatlarından Jorge Tenreiro, Ripple çalışanlarının kullandığı “Slack” isimli mesajlaşma uygulamasının incelenmesini istedi.

  Ripple Çalışanlarının Mesajları Ne İçeriyor Olabilir?

  SEC’nin mesajlara erişim talebinin ardından Ripple, bir veri işleme hatasından dolayı mesajların kalanına ulaşılmasını reddediyor. Ancak SEC, Slack uygulamasında Ripple çalışanlarının mesajlarının bazı “kritik ve benzersiz” kanıtlar içerdiğini iddia ediyor. SEC’ye göre söz konusu mesajlarda Ripple’ın XRP’yi oluşturma arzusu, XRP fiyatıyla ilgili endişeler ve XRP satışlarının Ripple şirketi üzerindeki etkisine dair bilgiler bulunuyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle