Kripto Para

Ripple davasının Nisan ayındaki kritik tarihleri

  22 Aralık 2020’de ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) Ripple’a ve iki üst düzey yöneticisine açtığı dava Nisan ayında alevlenecek. Davanın ilk duruşması 22 Şubat tarihinde, ikinci duruşması da 6 Nisan tarihinde görüldü. İlk duruşmadan bir sonuç çıkmadı, ikinci duruşmada Ripple davayı nispeten lehine çevirdi. İşte SEC – Ripple davasının Nisan ayı takvimi…

  ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Ripple şirketine ve şirketin CEO’su Brad Garlinghouse ile şirket kurucu ortaklarından Chris Larsen’a dava açtı. SEC’ye göre XRP bir menkul kıymet varlığıydı ve alınıp satılamazdı. Bu sebeple SEC, geriye dönük toplu XRP satışlarının yasa dışı olduğunu iddia ederek şirkete ve yöneticilere 1,2 milyar dolarlık dava açtı.

  Davanın ilk duruşması 22 Şubat, ikinci duruşması 6 Nisan tarihinde görüldü. İlk duruşmadan taraflar sonuçsuz ayrıldı. Ancak ikinci duruşmada Ripple, elini güçlendirdi. Ripple kanadı, SEC’nin Bitcoin (BTC) ve Ethereum’u (ETH) menkul kıymet olarak değerlendirmediğini, XRP’yi menkul kıymet olarak değerlendirdiğini öne sürdü. Buradan yola çıkan Ripple, bunun sebebinin açıklanmasını istedi. Bu argüman davayı nispeten Ripple’ın lehine çevirdi.

  Ancak dava hala sonuçlanmış değil ve devam ediyor. Nisan ayı da SEC – Ripple davası adına hareketli geçecek. Garlinghouse’un ve Larsen’in avukatlarından James F. Filan, Twitter hesabından dava takviminin kritik günlerini hatırlattı.

  Ripple Adına Önemli Tarihler: 12 – 19 Nisan

  Filan’ın açıklamalarına göre ilk önemli gün 12 Nisan Pazartesi. Bu tarihte Garlinghouse ve Larsen, davayı reddetme talep dilekçelerini mahkemeye sunacak.

  Bir sonraki kritik tarih, 12 Nisan’dan tam 1 hafta sonra 19 Nisan Pazartesi. Bu tarihte 10 binden fazla kişinin oluşturduğu XRP topluluğunun davaya dahil olma talebi ele alınacak. Topluluk adına avukat John Deaton bu talep ile mahkemeye başvuracak.

  SEC İçin Kritik Tarih: 22 Nisan

  Bir sonraki kritik tarih 22 Nisan Perşembe. Bu tarih daha çok SEC adına kritik bir tarih olacak. Ripple kanadı, SEC’yi “XRP’nin menkul kıymet olduğu konusunda Ripple’ı uyarmamak” ile suçlamıştı. SEC bu suçlamaya yönelik, böyle bir yükümlülüklerinin olmadığını mahkemeye iletmişti. SEC, Ripple’ın kendi savunmasını yapması gerektiğini, iddiaları başka yönlere çektiğini dile getirmişti. SEC bu tarihte, bu konuya ilişkin iddianamesini Yargıç Torres’e sunacak.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle