Kripto Para

SEC’de sıcak gelişme! Düzenleme konusunda yeni adım

  Bir süredir kripto para piyasalarının düzenlenmesine odaklanan ABD’de, konuya ilişkin önemli bir adım daha atıldı. ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından yapılan açıklamaya göre Corey Frayer’ın görevi “kripto varlıkların gözetimi ile ilgili SEC’ye politika oluşturma ve kurumlar arası çalışma” olarak belirlendi.

  Kripto para piyasalarının düzenlenmesi ile ilgili olarak dünyanın birçok noktasında çalışmalar devam ediyor. Özellikle Avrupa ülkelerinde ve ABD’de hız kazanan düzenleme çalışmaları sürüyor ancak henüz bir ülkede emsal olarak belirlenebilecek bir düzenleme adımı bulunmuyor. ABD’de bu yönde atılan adımlar bir süredir hızlanmış haldeydi ve ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’ndan (SEC) konuya ilişkin bir önemli adım daha geldi.

  Corey Frayer’ın Görev Tanımı Belirlendi

  SEC tarafından 30 Aralık Perşembe günü yapılan açıklamada, Kıdemli Senato Yardımcısı Corey Frayer’ın kripto paralar ile ilgili konularda “kıdemli danışman” olarak görev yapacağı belirtildi. SEC’nin basın açıklamasında Corey Frayer’ın görevi “kripto varlıkların gözetimi ile ilgili SEC’ye politika oluşturma ve kurumlar arası çalışma” olarak belirlendi. Aralık ayı başlarında bir Bloomberg haberinde Corey Frayer’ın bu görev için aday olduğu belirtilmişti.

  Corey Frayer Kimdir, Nerelerde Görev Yapmıştı?

  Corey Frayer SEC’de görev almaya başlamadan önce Senatör Sherrod Brown’a bağlı olan Bankacılık, Konut ve Kentsel İşler Senato Komitesi bünyesinden kıdemli personel olarak çalışmıştı. Frayer bu görevden daha önce ise Temsilciler Meclisi Finansal Hizmetler Komitesi’nde, Maxine Waters’ın kıdemli danışanı olarak çalışmıştı. SEC Başkanı yeri görevlendirme sonrasında kısa bir açıklamada bulundu ve açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

  “Corey, Phil, Jenny ve Jorge olağanüstü deneyimlere sahip isimler. Politika, uygulama ve ajans operasyonları konusundaki değerli danışmanlarına şimdiden güvenmeye başladım ve SEC’nin misyonunu yerine getirmek için birlikte çalışmaya devam etmeyi dört gözle bekliyorum.”

  SEC Başkanı Gensler ve Regülasyon Çalışmaları

  SEC Başkanı Gary Gensler, SEC’deki görevine Nisan ayında başladı. Aralık ayında eski SEC başkanı Jay Clayton, Ripple’a yönelik açılan davadan birkaç gün sonra istifa etmişti ve o süreçte başkanlık için en büyük aday olarak da Gensler gösteriliyordu. Gary Gensler göreve geldiğinden bu yana SEC için “yüksek profilli bir düzenleyici alan” oluşturdu ve bununla birlikte kripto paraları regüle etme çalışmalarına da ağırlık verdi.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle