Kripto Para

SEC’nin düzenleme gündeminde kripto paralar yok

  ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), ana gündeminde kripto paraların olmadığını açıkladı. SEC Başkanı Gary Gensler düzenlemelerin kripto para yatırımcılarını koruyabileceğini dile getirirken, SEC düzenleme konusunda kripto paraları net hedef olarak göstermedi. Ancak açıklamanın genelinde, kripto paralar için hala düzenleme sinyallerinin olabileceği görülüyor.

  ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), son aylarda daha çok Ripple davası ile anılıyor. Ancak öte yandan SEC, özellikle kripto para toplulukları tarafından, piyasaya ilişkin yasal düzenlemelerin getirilmesi talebiyle de gündeme geliyor. SEC Başkanı Gary Gensler, daha önce de birçok açıklamasında SEC’nin yatırımcıları koruması gerektiğini dile getiren açıklamalarda bulunmuştu. Bu açıklamaları ile Gensler her ne kadar yatırımcıların güvenini bir nebze de olsa kazanmış olsa da SEC, düzenleme gündeminde ilk hedeflerinin kripto paralar olmadığını belirtti.

  SEC Başkanı’nın Açıklamalarına Rağmen Raporda Kripto Paralar Yok

  SEC, birkaç gün önce ilkbahar ve yaz için planladığı düzenleyici gündemini yayınladı. SEC düzenleyici gündemini yayınlamadan önce Gary Gensler, yatırımcıların kripto para borsalarının düzenlenmesi ile korunacağını dile getirmişti. Ancak Gensler’in açıklamalarına rağmen SEC’nin düzenleme konusunda ana gündem maddesi kripto paralar olmadı. Bunun yerine SEC’nin düzenleme önceliğinde SPAC olarak da bilinen özel amaçlı satın alma şirketleri yer alıyor.

  SEC’nin ilk olarak odağına aldığı SPAC’lerin yanı sıra SEC’nin ana gündem maddeleri arasında düzenleme konusunda kısa satış açıklamaları, para piyasaları reformları ve ticaret platformları bulunuyor. Bunun yanı sıra SEC, birkaç farklı konuyu daha gündeminde tutuyor. Fakat bazı uzman isimler SEC’nin net olarak olmasa da üstü kapalı bir şekilde kripto paralar konusunda düzenleme adımları atma hazırlığında olduğunu gösterdiğini iddia ediyor.

  SEC Net Olarak Belirtmemiş Olsa Da Gündeminde Kripto Paralar Olabilir

  Bu isimlerden biri olan Avukat Gabriel Shapiro, SEC’nin yayınlandığı raporunda ticaret platformlarına dikkat çekiyor. Shapiro zira bu başlık altında Robinhood gibi ticaret platformlarının da yer alacağını ifade ediyor. Bu alanda yapılacak olan düzenleme çalışmaları, Avukat Shapiro’ya göre kripto paralara da dokunabilir.

  Bu rapor yayınlanmadan bir gün öncesinde SEC Bitcoin (BTC) vadeli işlemlerinin “son derece spekülatif” olduğunu belirterek yatırımcıları risklere karşı uyarmıştı. Bu uyarının da SEC’nin kripto paraları düzenlemeyi es geçmeyeceğine işaret olarak yorumlanıyor.

  Benzer Başlıklar

  Daha Fazla Yükle